• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Meble drewniane — jak o nie zadbać?

Drewniane meble to gwarancja solidnego wykonania, trwałości codziennego użytkowania, a także ponadczasowego designu. Elementy wyposażenia domu wykonane z drewna są doskonałą, jednakże nietanią inwestycją, dlatego, jeżeli chcemy, aby nie straciły swojego niepowtarzalnego uroku, należy o nie w odpowiedni sposób zadbać. Meble drewniane wymagają odpowiedniego zabezpieczenia, tj. konserwacji przed niekorzystnym działaniem wody, promieniowania UV oraz brudu. Odpowiednie użytkowanie mebli pozwoli zmniejszyć ryzyko pojawienia się uszkodzeń o charakterze mechanicznym na skutek codziennego użytkowania.

Zastosowanie odpowiednich preparatów do konserwacji mebli drewnianych sprawi, że powstanie na nich nieprzepuszczalna powłoka ochronna, która pozwoli cieszyć się nieskazitelną powierzchnią drewna przez wiele lat. Oczywiście kluczem do uzyskania pięknego drewna na meblach jest systematyczne olejowanie, lakierowanie, woskowanie, tj. stosowanie specjalnie przeznaczonych do tych czynności środków pielęgnacyjnych. Odpowiednie preparaty pozwolą wydobyć oryginalną barwę drewna, jednocześnie podkreślając jego unikalnego usłojenie.

 

Codzienne użytkowanie

Meble drewniane zachowają swoją pierwotną estetykę, jeżeli zadbasz o to, aby nie przebywały w temperaturach niższych niż 15 stopni oraz wyższych niż 30 stopni. Niezwykle ważnym czynnikiem jest również zachowanie odpowiedniej wilgotności powietrza, która wynosi ok. 60%. Pomieszczenia, w których posiadasz meble drewniane, powinny być regularnie wietrzone. Pamiętaj, aby nie ustawiać takich mebli w pobliżu kaloryfera lub pieca, a co z ogrzewaniem podłogowym? Poustawiaj meble na filcowych podkładkach, które zminimalizują nagrzewanie się konstrukcji. Jeżeli przypadkowo rozlejesz wodę na drewnie, natychmiast ją zetrzyj — meble powinny pozostać suche. Negatywnie mogą zareagować, jeżeli na blatach poustawiasz gorące przedmioty, ponieważ będą mogły na nich powstać plamy, których prawdopodobnie nie usuniesz. Pamiętaj także, że na drewnie mogą pojawiać się nieestetyczne wgłębienia, w które będzie wnikał brud.

Jak pielęgnować?

Kluczem do utrzymania mebli drewnianych, np. drewnianych krzeseł w stanie idealnym jest ich systematyczne czyszczenie z kurzu. Nadmierne zabrudzenie mebli może sprawić, że będziesz zmuszona do podjęcia bardziej drastycznych środków, których meble mogą nie wytrzymać. Drewniane meble wystarczy omiatać szczoteczką antystatyczną, która przyciąga kurz. Pamiętaj, aby tego rodzaju mebli nie wycierać często na mokro - w takim przypadku musisz je przetrzeć jeszcze raz suchą ścierką, aby upewnić się, że nigdzie nie pozostała woda. Jeżeli na meblu zauważysz większe zabrudzenie, warto je usunąć specjalnie przeznaczonym do tego mleczkiem, które są dostępne do różnorodnego wykończenia mebli, np. lakierowanych, woskowanych itd.

Radzimy powstrzymać się od zakupu środków czystości w stylu „2w1”, ponieważ ani nie wyczyszczą dobrze mebli, ani nie poddadzą ich odpowiedniej konserwacji, jedynie rozetrzesz brud. Zawsze staraj się stosować środki, które są przeznaczone do konkretnego celu. Przed użyciem środka czystości jeszcze raz sprawdź na etykiecie, do jakiego rodzaju mebli drewnianych jest przeznaczony. Kiedy zabierzesz się już za pielęgnację drewna, pamiętaj, aby preparatu nie nakładać bezpośrednio na meble, tylko na wcześniej przygotowaną delikatną ściereczkę z mikrofibry. Warto wiedzieć, że zaleca się przecieranie mebli zgodnie z kierunkiem występowania usłojenia. Pamiętaj, aby co kilka miesięcy przeprowadzać czynności konserwujące.

 

Jak nie czyścić drewnianych mebli?

Na serwisach internetowych z pewnością odnajdziesz wiele porad, tzw. lifehacków, które mają pomóc ci w zachowaniu nieskazitelnego wyglądu mebli drewnianych, jednakże większość z nich, zamiast odnowić twoje meble, skutecznie pogorszy ich wygląd, dlatego zalecamy korzystać z porad profesjonalistów. Naturalne drewno oczywiście różni się od tworzyw sztucznych, a także materiałów drewnopodobnych. Regularna pielęgnacji drewna nie tylko pozwoli na jego wyczyszczenie, ale również pomoże uodpornić je na działanie brudu, a także oddziaływaniu czasu.