• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Szafa na wymiar - jak zrobić ją sememu?

Szafa to jeden z najważniejszych mebli w naszym domu, warto dokładnie zastanowić się nas swoimi potrzebami, zanim zdecydujemy się na zakup. Szafa powinna być praktyczna, to nie ulega wątpliwości, ale to nie jest jedyny wymóg, który powinna spełnić. Coraz częściej chcemy, aby szafa oprócz swoich praktycznych funkcji była po prostu ładna, a swoim wzornictwem podkreślała charakter wnętrza. Z dużą uwagą i  starannością podchodzimy do kwestii projektowania i urządzania wnętrz, szukamy dodatków i materiałów, które będą służyć nam lata, ale jednocześnie będą charakteryzować się niebagatelnym wzornictwem. Chcemy, aby nasze wnętrza miały indywidualny i unikatowy charakter, chętnie sięgamy po rozwiązania dedykowane pod nas, dlatego coraz częściej zamawiamy meble na wymiar. Niekwestionowaną zaletą takich mebli jest połączenie ze sobą funkcji praktycznych  i estetyki, a wszystko to skrojone na wymiar naszych potrzeb i gustu.

 

Jak zrobić szafę na wymiar samemu?

Jednym z najczęściej zamawianych mebli na wymiar są szafy, dlatego, że tylko szafa zaprojektowana na wymiar daje możliwość maksymalnego wykorzystania przestrzeni, co jest bardzo ważne w pomieszczeniach o małym metrażu, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota. Decydując się na zakup mebli na wymiar, możemy skorzystać z usług fachowca, który wykona dla nas taki mebel. Zamawiając szafę u stolarza, musimy liczyć się z wydłużonym czasem oczekiwania nie tylko na sam mebel, ale niejednokrotnie również na samego fachowca. Zamówienie mebli u fachowca wiąże się z wyższymi kosztami, ponieważ płacimy nie tylko za materiał i wykonanie mebla, ale i za usługę: projektowania i montażu. Jednak jeśli nie czujemy się na siłach, aby samemu zaprojektować i zamówić meble, warto skorzystać z usług doświadczonego stolarza. Pomoc stolarza będzie również nieoceniona przy meblach, które chcemy dopasować do trudnych miejsc w naszym mieszkaniu tj. wnęki pod schodami lub na poddaszu.

szafa na wymiarszafa na wymiar

Oczywiście szafę na wymiar możemy zaprojektować sami, to nic trudnego! Specjalnie dla fanów majsterkowania, stworzyliśmy konfigurator online, który pozwala na stworzenia mebli na wymiar za pomocą intuicyjnego konfiguratora. W konfiguratorze można zaprojektować dowolny mebel bez konieczności wychodzenia z domu, a co najważniejsze konfigurator daje możliwość dopasowania wymiarów z dokładnością do 1 cm.  Duży wybór różnego rodzaju płyt i frontów w różnych kolorach daje ogromne możliwości w projektowaniu. Wystarczy podać wymiary naszej szafy, wybrać materiał z którego zostanie wykonana, zaprojektować wnętrze szafy, na samym końcu można zobaczyć zaprojektowaną szafę na wizualizacji 3D. 

W konfiguratorze do projektowania mebli do wyboru jest kilka rodzajów szaf m.in. szafa z drzwiami przesuwnymi, która spełni funkcję dużej i pojemnej garderoby, lub wolnostojąca  szafa na wymiar z drzwiami pojedynczymi lub podwójnymi. Do szafy wolnostojącej możemy dobierać różnego rodzaju nóżki i uchwyty, które dodatkowo podkreślą styl danego mebla.  

Poniżej znajduje się mały poradnik "Jak zaprojektować szafę na wymiar samemu". W kilku akapitach opisaliśmy, na co warto zwrócić uwagę, projektując szafę na wymiar, tak aby nasz projekt spełnił wszystkie nasze oczekiwania, a szafa służyła nam długie lata.  

szafa na wymiarszafa na wymiarszafa na wymiar

Na co warto zwrócić uwagę przed rozpoczęciem projektowania szafy na wymiar

Gdy przeprowadzamy w domu remont lub jesteśmy na etapie planowania przestrzeni w nowym mieszkaniu, to już wtedy powinniśmy pomyśleć o szafie i miejscu, w którym ma stanąć. Czasami wystarczy niewielka zmiana, przesunięcie kontaktów czy drzwi, aby postawić  wygodną i pojemną szafę.  

Na samym początku projektowania warto pomyśleć również o kolorze materiału, z którego powstanie szafa. Drzwi szafy mogą stać się ozdobą wnętrza i motywem przewodnim dla całego naszego mieszkania.  Jeśli wybierzemy odważny kolor, nadamy wnętrzu mocnego akcentu kolorystycznego, który możemy powtórzyć w dodatkach w innych pomieszczeniach, dzięki czemu uzyskamy efekt harmonii i spójności całego wnętrza. Jeśli szafa ma stanąć w małym pomieszczeniu warto wybrać drzwi, które będą w kolorze ścian, dzięki czemu optycznie powiększymy wnętrze.

Z pewnością najlepszymi miejscami na szafę na wymiar są wszelkiego rodzaju wnęki, czyli miejsca o bardzo słabej ergonomii. Jeśli ich nie wykorzystamy, staną się zmarnowaną przestrzenią, a przecież zależy nam na jak najlepszym wykorzystaniu miejsca! Warto przed zakupem zastanowić się nad rodzajem materiału z którego wykonana będzie szafa. Jeśli zdecydujemy się na szafę wykonaną z lakierowanej płyty o wysokim połysku i  ciemnym kolorze, a szafa będzie stała naprzeciwko okna, to każdy odcisk dłoni i nieczystość będą widoczne na powierzchni drzwi. Meble na wysoki połysk dodają wnętrzu elegancji, dlatego warto zadbać, aby ich ekspozycja pokazywała ich piękno w całej okazałości. Dlatego jeśli nasza szafa na wymiar stoi naprzeciwko okna warto wybrać  matową lub półmatową  płytę, aby uniknąć później rozczarowania efektem końcowym. Jeśli jesteśmy zdecydowani na płytę o wysokim połysku lub na drzwi z lustrem warto pomyśleć o zmianie miejsca dla szafy.

Gdy już wybierzemy miejsce w którym ma stanąć nasza szafa na wymiar, przechodzimy do kolejnego, kluczowego punktu – zdejmowanie miary/mierzenie. Jeśli nasza szafa ma stanąć we wnęce, to należy ją dokładnie zmierzyć i sprawdzić przekątne. W przypadku gdy przekątne wnęki są nierówne, należy wyrównać wnękę, w przeciwnym razie możemy mieć problem z zamykaniem i otwieraniem drzwi. Mierząc wnękę na szafę, należy zawsze sprawdzić wymiar w trzech miejscach: przy suficie, przy podłodze i na środku.  Te dwa wymiary mogą się nieznacznie od siebie różnić, w takim przypadku bierzemy zawsze mniejszy wymiar. Dokładną instrukcję mierzenia miejsca na szafę znajdziesz tutaj

Jak zaprojektować szafę na wymiar?

Jak zaprojektować szafę na wymiar?

Projektując szafę na wymiar, należy pamiętać o kilku zasadach, które sprawią, że nasza szafa będzie wygodna w użytkowaniu. Jednym z ważniejszych parametrów szafy jest jej głębokość, Jeśli chcemy optymalnie wykorzystać wnętrze szafy najlepiej, aby głębokość szafy wynosiła +/-60 cm (wymiar po odjęciu grubości płyt). Taka głębokość umożliwi nam wygodne korzystanie z półek, ponieważ wszystkie produkty będziemy mieć na wyciągnięcie ręki. Kolejnym elementem, który warto przemyśleć jest rodzaj drzwi: przesuwne czy skrzydłowe. Gdy szafa ma stanąć w małym pomieszczeniu, albo długim i wąskim np. w przedpokoju najlepiej wybrać drzwi przesuwne, które przy otwieraniu nie zabierają nam dodatkowej przestrzeni.  Gdy mamy więcej przestrzeni możemy wybrać szafę z drzwiami skrzydłowymi, wtedy mamy dostęp do całości zawartości szafy, w przeciwieństwie do drzwi przesuwnych, gdzie mamy dostęp jedynie do połowy szafy.

Jak zaplanować wnętrze szafy na wymiar

Prawdziwy sekret szafy na wymiar tkwi w jej wnętrzu, które jest dokładnie skrojone na nasze potrzeby. Rozmieszczenie półek, szuflad i drążków będzie zależało od naszych indywidualnych potrzeb i przyzwyczajeń oraz od miejsca w którym szafa będzie stać. Inaczej zaplanujemy wnętrze szafy w przedpokoju, a inaczej w sypialni. Gdy projektujemy szafę  do przedpokoju, musimy zaplanować więcej miejsca na odzież wiszącą tj. jak kurtki czy płaszcze. Szafa w przedpokoju powinna również mieć przemyślaną kombinację półek na  różnego rodzaju obuwie,  nie możemy zapomnieć o półkach na wysokie obuwie tj. kozaki.

Wnętrze szafy w sypialni będzie wyglądało inaczej, ponieważ szafa w sypialni spełnia inne funkcje. Szafa w sypialni powinna mieć kombinację drążków, półek oraz szuflad, w których będziemy przechowywać bieliznę.  W sypialnianej szafie warto również zaprojektować półki, na których będziemy trzymać pościel lub koce, z reguły takie rzeczy umieszczamy na najwyższych półkach. Projektując szuflady warto wybrać dobrej jakości prowadnice, które utrzymają obciążenie i częste użytkowanie. Jeśli lubimy mieć pełen wgląd do szuflad najlepiej wybrać prowadnice z pełnym wysuwem, prowadnice z hamulcem będą otwierać się tylko do pewnego momentu.