• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Mały pokój dla dwójki dzieci

Każde dziecko kiedyś dorasta i następuje przełomowy moment, w którym z sypialni rodziców przenosi się do swojego pokoju. Jednak często gdy na świat przychodzi rodzeństwo, w jednym pomieszczeniu musi znaleźć się miejsce dla dwójki dzieci. Jest to z jednej strony ogromna radość dla rodziców, którzy cieszą się z kolejnego potomka, a jednocześnie stresująca sytuacja, gdy do dyspozycji mamy niewielkie pomieszczenie poza sypialnią bądź salonem. Zatem jak urządzić mały pokój dla dwójki dzieci, by stworzyć funkcjonalne wnętrze?

Mały pokój dla dwójki dzieci

Mały pokój dla dwójki dzieci

 

Mały pokój? To nie problem!

Niewielkie pomieszczenia zwykle są spotykane w blokach. W takiej zabudowie często mamy do dyspozycji pokoje, których metraż wynosi około 10 metrów kwadratowych. Może się wydawać, że to zdecydowanie za mało dla dwójki dzieci. Jednak istnieją pewne praktyczne rozwiązania, które wprowadzając do niewielkich wnętrz, zwiększą funkcjonalność pomieszczenia i swobodę domowników.

Pewne jest, że w małym pokoju przeznaczonym dla dwójki dzieci trzeba wykorzystać każdy centymetr sześcienny. Jednak niezbędne wyposażenie nie ułatwia zadania, ponieważ w pokoju powinny znaleźć się dwa miejsca do spania, dwa biurka, a także oddzielne meble do przechowywania prywatnych rzeczy i ubrań. Czy to wszystko oznacza, że w takim pokoju będzie panował chaos i nieporządek? Wcale nie musi tak być! Oczywiście pod warunkiem, że dobrze zagospodarujemy dostępną przestrzeń.

Mały pokój dla dwójki dzieci

Mały pokój dla dwójki dzieci

Mały pokój dla dwóch dziewczynek

W przypadku małego pokoju dla dwóch dziewczynek mamy wiele możliwości, które warto wykorzystać. Między innymi jednym z królujących kolorów może być róż, choć niekoniecznie. Najważniejsze są bowiem jasne barwy, które stworzą przytulne wnętrze i spodobają się małym księżniczkom. Warto do wnętrza wprowadzić również bajkowe motywy, w których główną rolę odgrywają baśniowe postacie, zamki królewskie czy też urocze zwierzątka. Doskonałym rozwiązaniem jest również zastosowanie łóżka piętrowego, które nie zabierze zbyt wiele miejsca, a przy okazji będzie wspaniałą frajdą dla dziewczynek. Można je uatrakcyjnić stosując ciekawe dekoracje prosto ze świata marzeń dziecięcych.

Jeśli jednak córki są w wieku niemowlęcym, zadanie wydaje się być trudniejsze, gdyż musimy w jednym pokoju zmieścić dwie kołyski lub łóżeczka. Podstawową kwestią w takiej sytuacji jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na odpowiednie ustawienie poszczególnych mebli. Kołyski dosuńmy do ścian, unikajmy stawiania elementów wyposażenia w centralnych punktach, gdyż wtedy będą zabierać znaczą ilość miejsca, którego brakuje. Nad każdym łóżeczkiem warto zawiesić tabliczki z imionami dziewczynek lub inicjałami, a także dziewczęce dekoracje. Dzięki temu pokój stanie się przytulny i finezyjnie urządzony.

Mały pokój dla dwójki dzieci

Mały pokój dla dwójki dzieci

Mały pokój dla dwóch chłopców

W przypadku dwóch chłopców zadanie wydaje się dosyć proste, gdyż można wykorzystać jednolitą aranżację w całym pokoju. Wyzwanie ułatwi wyposażenie pomieszczenia w dwa identyczne łóżka i biurka. W celu zaoszczędzenia miejsca warto wykorzystać również łóżko piętrowe, a także jedną, ale pojemną komodę i wydzielić osobne szuflady dla każdego chłopca. Motywy, które z pewnością przypadną do gustu rodzeństwu to z pewnością marynistyczny styl, wojowniczy niczym z Gwiezdnych Wojen bądź sportowy np. z motoryzacyjnym zacięciem.

Mały pokój dla dwójki dzieci

Mały pokój dla dwójki dzieci

Mały pokój dla dziewczynki i chłopca

Mały pokój dla dwójki dzieci różnej płci to ogromne wyzwanie dla rodziców. W tym przypadku ograniczeniem jest nie tylko niewielka przestrzeń, ale także dwa zupełnie odrębne światy, które ciężko ze sobą połączyć w harmonijną całość. W takiej sytuacji warto iść na kompromisy i zastosować rozwiązania, które będą neutralne i przypadną do gustu zarówno dziewczynce, jak i chłopczykowi. Dwa rozbieżne światy można połączyć przede wszystkim odpowiednimi kolorami. Doskonałym wyborem będzie tutaj beż, szarość, czy też pastelowe odcienie. Pomocnymi kolorami będą również czerń oraz biel, które są uniwersalne i sprawdzą się w każdej sytuacji. Podstawową kwestią jest także wydzielenie dwóch stref - jednej dla chłopca, drugiej dla dziewczynki. Powinny różnić się kolorami, zastosowanymi wzorami bądź motywami, by każde dziecko czuło się swobodnie i komfortowo we własnej strefie. Granice między nimi można rozdzielić ciekawym dywanem z geometrycznym wzorem bądź linią biegnącą przez panele. Będzie to jednocześnie ciekawe rozwiązanie dla dzieci, które w zabawie będą mogły chronić swoją strefę przed bratem lub siostrą.