• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Parasole do ogrodu — jaki wybrać?

Parasole ogrodowe są niezastąpionymi elementami ogrodu, ponieważ nie tylko zacieniają stół, krzesła i zestaw wypoczynkowy, ale również dbają o stylowe, wręcz dekoracyjne wykończenie przestrzeni. Na rynku meblowym dostępne są parasole klasyczne, jak również modele parasolów tzw. łamane czy parasole montowane do ściany, dzięki czemu każdy może wybrać model, który najbardziej odpowiada indywidualnym preferencjom i będzie pasował do tworzonej aranżacji ogrodu. Wybór parasola ogrodowego wcale nie będzie łatwym zadaniem, ponieważ trzeba zastanowić się, który model będzie najbardziej pasował do naszego ogrodu, jak również będzie dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb. Jaki parasol ogrodowy warto wybrać?

Parasole do ogrodu — jaki wybrać?

Parasole do ogrodu — jaki wybrać?

 

Dlaczego warto wybrać parasol ogrodowy?

Parasol ogrodowy to wyjątkowe rozwiązanie do przestrzeni ogrodu, dzięki któremu będzie można skryć się przed słońcem w godzinach popołudniowych. Parasol zapewni nam wypoczynek na świeżym powietrzu, jednakże bez konieczności nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV, które w większych dawkach jest szkodliwe dla naszego organizmu. Długotrwałe przebywanie na słońcu może przyczynić się do odwodnienia organizmu, poparzenia skóry, a także wystąpienia udaru słonecznego. Parasol ogrodowy będzie skutecznie chronił przed słońcem, zapewniając wypoczynek w zacienionej przestrzeni. Pod parasolem w ogrodzie można poczytać książkę czy zdrzemnąć się słuchając muzyki. Oczywiście świetnym rozwiązaniem będzie również rodzinny piknik, a nawet wieczór z grami planszowymi ze znajomymi. Zamontowanie parasola do ogrodu z pewnością przyczyni się do zwiększenia ilości czasu, którą spędzamy wraz z rodziną na świeżym powietrzu.

Parasole do ogrodu — jaki wybrać?

Parasole do ogrodu — jaki wybrać?

Jakie cechy powinien mieć parasol ogrodowy?

Zanim zdecydujemy się na zakup parasola ogrodowego, należy zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Przede wszystkim, koniecznie trzeba sprawdzić, jakiej wielkości parasol będzie nam potrzebny do przestrzeni ogrodu lub tarasu — nie tylko trzeba wziąć pod uwagę wymiary dostępnej przestrzeni, ale również wymiary powierzchni, która ma być chroniona przed nadmiernym słońcem. Takie działanie pozwoli nam się zorientować, jakie wymiary parasola ogrodowego będą dla nas najkorzystniejsze. Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest wybór odpowiedniego modelu parasola ogrodowego — jeżeli przed słońcem chcemy ochronić wyłącznie stół, świetnym rozwiązaniem okaże się zwykły parasol stojący, natomiast gdy interesuje nas większa powierzchnia, lepiej sprawdzi się parasol łamany lub parasol montowany do ściany.

Parasole do ogrodu — jaki wybrać?

Parasole do ogrodu — jaki wybrać?

Parasol ogrodowy łamany czy parasol żagiel

Dużą popularnością wśród parasolów ogrodowych cieszą się parasole, które można przymocować do barierki, a więc tzw. modele łamane. Łamane parasole ogrodowe są znacznie droższą wersją od parasola tradycyjnego, jednakże charakteryzują się one możliwością dowolnego ustawienia czaszy. Cena parasola ogrodowego łamanego jest zależna przede wszystkim od wielkości modelu, materiału, z którego jest wykonany, jak również od skomplikowania budowy stelaża. Tego typu parasole świetnie sprawdzą się jako uzupełnienie kompletu wypoczynkowego, ponieważ nie muszą być ustawione centralnie, aby ochronić nas przed słońcem — bez większego problemu można je ustawić za sofą wypoczynkową, a łamana konstrukcja umożliwi idealne ustawienie czaszy parasola względem słońca. Równie dużą popularnością cieszą się parasole typu żagiel. Nazwa parasola ogrodowego nawiązuje do jego wyglądu, dzięki któremu na tarasie będzie można stworzyć niewielkie materiałowe zadaszenie. Chociaż takie rozwiązanie będzie prezentowało się nadzwyczaj atrakcyjnie, to jednak jest ono dość mało efektywne, ponieważ nie możemy zmienić ustawienia parasola. Tego typu rozwiązania są polecane przede wszystkim do przestronnych ogrodów, ponieważ w przypadku parasola żaglowego sporą część miejsca zajmuje mocowanie.

Parasole do ogrodu — jaki wybrać?

Parasole do ogrodu — jaki wybrać?

 

Stojak na parasol

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań do przestrzeni ogrodu jest umieszczenie klasycznego parasola w stojaku — jest to podstawa wykonana z tworzywa sztucznego, która została wypełniona betonem, dzięki czemu nawet silny wiatr nie przyczyni się do zdmuchnięcia parasola. Kolejnym chętnie wybieranym rozwiązaniem są płyty betonowe lub granitowe, dzięki którym parasol osiąga wagę wynoszącą nawet 200 kg. Jeżeli chcemy korzystać z parasola w różnych częściach ogrodu, najlepszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w parasol z uchwytem do wbijania w ziemię. Warto pamiętać, że im większy parasol kupujemy, tym większa i cięższa powinna być jego podstawa — tylko w taki sposób zadbamy o trwałość i stabilność ustawionego w ogrodzie modelu.