• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Parawan, czyli oryginalna dekoracja wnętrza

Parawany wykorzystywane są w aranżacjach wnętrz od wielu lat, ponieważ nie tylko potrafią w praktyczny sposób, np. podzielić pomieszczenia, ale również stanowią ponadczasową i niezwykle elegancką dekorację, obok której nikt nie przejdzie obojętnie. Dostępne w sklepach meblowych parawany są nie tylko atrakcyjne, ale również wytrzymałe i nadzwyczaj funkcjonalne. Bez większego problemu dobierzemy je do stylistyki każdego pomieszczenia. Na co zwrócić uwagę wybierając parawan do wnętrza?

 

Jak wygląda parawan?

Parawan swoim wyglądem przypomina mobilną ściankę, dzięki której można przesłonić wybraną część pomieszczenia. Parawan chętnie jest stosowany w przestrzeniach salonów, sypialni, a nawet na tarasach, gdzie chroni nas przed okiem przechodniów i nadmiernym słońcem. Współcześnie parawany najczęściej wykorzystywane są w formie oryginalnej dekoracji wnętrza, ponieważ mają dość duży wpływ na wygląd pomieszczenia. Odpowiednio dobrany parawan wprowadzi do wnętrza wyjątkowy klimat, a także sprawi, że niewielkie mieszkanie stanie się przestrzenią ergonomiczną i praktyczną w codziennym użytkowaniu — można nim oddzielić garderobę od sypialni, dzięki czemu nie trzeba będzie wstawiać pomiędzy tymi dwoma pomieszczeniami drzwi. Większość parawanów składana jest w harmonijkę — zazwyczaj składają się od trzech aż do pięciu skrzydeł. Parawany harmonijkowe są wygodne w codziennym użytkowaniu, ponieważ w każdej chwili można je przestawić, złożyć lub rozłożyć.

 

Gdzie przyda się parawan?

Parawan jest meblem wielofunkcyjnym, który swoje zastosowanie znajdzie w prawie każdym pomieszczeniu. Parawany najczęściej spotyka się w aranżacjach salonów lub pokoi dziennych łączonych z jadalniami i kuchniami, gdzie istotne jest oddzielenie strefy relaksu od przestrzeni, w której przyjmujemy zaproszonych gości. Parawan umożliwi estetyczne oddzielenie od siebie poszczególnych pomieszczeń — w takim przypadku najlepiej sprawdzą się modele przepuszczające światło, np. parawany ażurowe, dzięki którym pomieszczenia nie ulegną wizualnemu pomniejszeniu. Parawany równie często spotyka się w przestrzeni sypialni, gdzie jak już wcześniej wspomnieliśmy, oddzielają przestrzeń nocnego wypoczynku od garderoby. Tak naprawdę parawany są meblami uniwersalnymi, które sprawdzą się w każdym wnętrzu. Jest to również ciekawe rozwiązanie do pokoju rodzeństwa, dzięki któremu podzielimy pokój na indywidualne strefy — dzieci będą miały odrobinę spokoju i prywatności.

 

Rodzaje parawanów

Rodzaje parawanów:

· Parawany z pergaminu — ciekawą ozdobą wnętrza okażą się parawany z pergaminu, których konstrukcja wykonana jest najczęściej z metalu, a wykończenie pergaminem dostępne jest w szerokiej gamie wzorów i kolorów do wyboru.

· Parawany drewniane — cieszą się nieustanną popularnością od wielu lat, ponieważ znane są z trwałości i ponadczasowego wyglądu, który nigdy nie wyjdzie z mody. Parawany drewniane można malować, aby dopasować je do stylistyki aranżowanego wnętrza — są one wykonywane z praktycznie każdego gatunku drewna. Parawany drewniane chętnie są wykorzystywane w aranżacjach skandynawskich i nowoczesnych.

· Parawany z siatki — podobnie jak w przypadku parawanów z pergaminu, stelaż zazwyczaj wykonany jest z metalu, natomiast środkowa cześć stworzona jest z przewiewnej siatki. Zaletą takiego parawanu jest zapewnienie dużej cyrkulacji powietrza.

· Parawany z tworzywa sztucznego — zazwyczaj tego typu parawany wykonane są z plastiku, dlatego, chociaż parawan jest wytrzymały i łatwy do utrzymania w czystości, to jednak nie jest on tak przewiewny, jak wspomniane wcześniej modele.

· Parawany bambusowe — stanowią one nadzwyczaj oryginalną dekorację wnętrza i ze względu na swój egzotyczny wygląd chętnie umieszczane są na tarasach i balkonach.

 

Czym kierować się podczas wyboru parawanu?

Decydując się na kupno parawanu, trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim parawan powinien być dopasowany pod względem estetyki do pomieszczenia, w którym zostanie umieszczony. Odpowiednio ustawiony parawan z prostego wnętrza stworzy przestrzeń nowoczesną i niezwykle oryginalną — z pewnością zwróci na siebie uwagę zaproszonych gości, jak również zakryje część pokoju, której nie chcesz pokazywać. Oczywiście wybierając parawan, nie tylko należy kierować się estetyką, ale również zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonany — do łazienki lepiej sprawdzi się parawan, który nie będzie reagował na nadmierną wilgoć, jak również będzie łatwy do utrzymania w czystości. Natomiast do wnętrz sypialni, salonu czy przestrzeni biura lepiej nadają się parawany wykonane z drewna, metalu i siatki. Pamiętaj, aby przed wybraniem parawanu zmierzyć dostępną przestrzeń, w której możesz go ustawić — w taki sposób dobierzesz parawan o odpowiedni kształcie i wielkości.