• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Poznaj 4 zaskakujące ciekawostki o meblach

Po samochodzie, mieszkaniu i sprzęcie RTV, meble są zazwyczaj najdroższymi rzeczami, jakie ludzie kupują w swoim życiu. Oto kilka ciekawostek z dziedziny meblarstwa, które umilą poszukiwania wymarzonego wystroju wnętrz.

1. Średni cykl życia sofy, to...

Obliczono, że średnio w Europie i USA sofa wymieniana jest co 8 lat. Oczywiście w wielu przypadkach kanapa służy swoim właścicielom nawet przez dekady, jednak w dzisiejszych czasach moda bierze górę nad sentymentem i meble wymieniane są wraz z nastaniem nowych trendów. Dodatkowo w ciągu tych krótkich ośmiu lat życia sofy zdąży na niej usiąść średnio 782 ludzi, co jednak w przypadku sofy w typowym polskim mieszkaniu może wydawać się zawrotną liczbą.

nieznane fakty o produkcji mebli

nieznane fakty o produkcji mebli

nieznane fakty o produkcji mebli

nieznane fakty o produkcji mebli

 

2. Od kiedy siedzimy wygodnie przy stole?

Wydaje się, że tak prosty i podstawowy mebel, jakim jest krzesło, towarzyszy nam od zarania dziejów. Okazuje się jednak, że krzesło stało się popularne dopiero wraz z końcem średniowiecza, a wcześniej ludzie zadowalali się kamieniami, drewnianymi ławami czy też... podłogą. Krzesła weszły do powszechnego użytku dopiero w XVI w. Dodatkową ciekawostką jest, że w dawnych czasach tylko wysoko postawione osoby mogły siedzieć na krzesłach z oparciem – tron wyróżniał pana od ludu. Najstarsze znane nam krzesła były używane w starożytnym Egipcie i służyły głównie faraonom oraz ich rodzinie.

unikalne i niespodziewane cechy...

unikalne i niespodziewane cechy mebli

unikalne i niespodziewane cechy...

unikalne i niespodziewane cechy mebli

 

3. Pierwsze oficjalne wyścigi...

… foteli biurowych! Wydarzenie to miało miejsce w Niemczech w 2008 roku i wzięło w nim udział 70 osób. Od tego czasu organizowane są w różnych miejscach na świecie.

4. Najdroższy fotel świata, to…

Mebel, który należał do francuskiego projektanta mody Yves Saint Laurent został sprzedany na aukcji za kwotę przekraczającą 20 milionów euro. To najdroższy znany nam fotel, co dziwi tym bardziej, iż mebel ten jest bardzo ekscentryczny – skórzane siedzisko oplatają dwa drewniane smoki, przez co nazywany jest „Dragons Armchair” - smoczym fotelem. Moda przemija, styl pozostaje” - to słynne zdanie wypowiedziane przez Y. S. Laurent można więc odnieść nie tylko do projektowanych przez niego ubrań, ale i do świata mebli.