• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Mądra organizacja przestrzeni

Na jedną osobę przypada średnio 28 m2 mieszkania lub domu – tak wynika z badań GUS za rok 2017. To niewiele, jeśli weźmiemy pod uwagę, że jest to powierzchnia, na której spędzamy większość naszego życia, na której śpimy, wychowujemy dzieci, często też pracujemy czy uczymy się. A przede wszystkim – na której przechowujemy cały nasz dobytek. Co zrobić, by mądrze ją zaaranżować?

FAKT 1: Kluczowe jest dokładne wymierzenie pomieszczenia. Zanim pojedziemy do sklepu wybierać wymarzoną komodę lub szafę należy upewnić się, na jakie wymiary jesteśmy w stanie sobie pozwolić. Każdy centymetr ma znaczenie, bo źle dobrana wielkość mebli sprawi, że nie tylko będą źle wyglądały, ale również staną nie niepraktyczne (gdy np. drzwi szafki będą uderzać o biurko). 

Kreatywnie ułożone meble do...

Kreatywnie ułożone meble do optymalizacji przestrzeni

Optymalizacja miejsca dzięki...

Optymalizacja miejsca dzięki meblom modułowym

FAKT 2: Wysokość mebli jest bardzo ważna w przypadku małych pomieszczeń, w których nie możemy pozwolić sobie np. na zbyt szeroką komodę czy szafkę.

Wysoki, ale wąski mebel może mieć taką samą pojemność, jak niski i szeroki, a jednocześnie zajmie o wiele mniejszą powierzchnię. Bardzo łatwo to obliczyć:

Komoda o wysokości 60 cm, szerokości 120 cm i głębokości 55 cm zajmuje powierzchnię 0,66 m2 i ma pojemność 396 litrów.

Komoda o wysokości 120 cm, szerokości 60 cm i głębokości 55 cm zajmuje powierzchnię 0,33 m2 i ma pojemność 396 litrów.

Widać więc, jak łatwo oszczędzić cenne metry kwadratowe na podłodze dzięki wykorzystaniu powierzchni na… ścianie. Zanim więc kupimy niski mebel zastanówmy się, czy nie lepiej pokusić się o większą powierzchnię do przechowywania ubrań, zabawek czy sprzętów.

efektywne wykorzystanie miejsca w...

efektywne wykorzystanie miejsca w domu dzięki meblom na wymiar

Optymalne rozmieszczenie mebli w...

Optymalne rozmieszczenie mebli w pomieszczeniu

FAKT 3: Lepiej jest chować rzeczy niż przechowywać je na wierzchu. Nie wpływa to może na rzeczywiste oszczędzanie metrów kwadratowych w pomieszczeniu, ale na pewno optycznie je powiększa.

Porządek, wrażenie „pustej” przestrzeni sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe. A dodatkowo jest łatwiejsze w utrzymaniu w czystości (gdy nie musimy ścierać kurzu z każdego małego przedmiotu). Postarajmy się więc o umiar w zastosowaniu ozdób stojących na półkach. Postawmy też na regały z zamykanymi szafkami czy szufladami, dzięki czemu będziemy mieli więcej schowków na ukrycie „bałaganu”.

Rozplanowanie mebli w przemyślany...

Rozplanowanie mebli w przemyślany sposób w pokojach

Funkcjonalne rozmieszczenie mebli w...

Funkcjonalne rozmieszczenie mebli w pomieszczeniu

FAKT 4: Jasne kolory „powiększają” przestrzeń. To kolejna optyczna sztuczka, choć działa bardzo dobrze. Ciasna łazienka będzie sprawiała wrażenie jeszcze mniejszej, gdy postawimy na ciemne brązowe czy szare płytki, natomiast odcienie bieli czy pastele „oszukają” oko i dodadzą pomieszczeniu przestrzeni. Dlaczego tak się dzieje? Jasne barwy odbijają (rozpraszają) światło, podczas gdy ciemne je absorbują. Pamiętajmy o tym również wtedy, gdy będziemy wybierać meble – te ciemne i przysadziste sprawdzą się jedynie w bardzo dużych pomieszczeniach i na tle jasnych ścian.

Funkcjonalne ustawienie mebli w...

Funkcjonalne ustawienie mebli w pracy

Funkcjonalne rozwiązania do...

Funkcjonalne rozwiązania do przechowywania mebli

FAKT 5: Wykorzystaj każdy kąt, w końcu to też cenne metry, za które płacisz.

Nie warto kupować niedopasowanych rozmiarowo mebli tylko dlatego, że są ładne lub tanie. To tylko pozorna oszczędność, która będzie skutkowała mniejszą przestrzenią do przechowywania. Wiadomo, że dopasowanie mebli nie jest proste, bo producenci zwykle proponują kilka standardowych wielkości. Może więc warto zastanowić się nad meblami z opcją personalizacji? Znajdziesz je tutaj -> kliknij. Wystarczy wymierzyć wolną przestrzeń np. w salonie i dopasować do niej wielkość szafki RTV czy komody. Meble te dają też możliwość doboru kolorów, liczby półek i innych parametrów - i to bez wychodzenia z domu. Pozwoli to zoptymalizować aranżację pomieszczenia tak, by nie było w nim wrażenia zmarnowanej przestrzeni. 
Jeśli więc od początku planowania aranżacji pomieszczenia dokładnie je wymierzymy, a następnie postawimy na dobrze dopasowane i jasne meble z dużą przestrzenią na schowki, to śmiało można stwierdzić, że osiągniemy sukces i zaoszczędzimy mnóstwo cennego miejsca.

Funkcjonalne aranżacje mebli w...

Funkcjonalne aranżacje mebli w przestrzeniach domowych

Nowoczesne meble do aranżacji...

Nowoczesne meble do aranżacji przestrzeni mieszkalnej