• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Poszewki na poduszki - w jaki sposób dobierać je do sofy?

Poszewki na poduszki - dopasuj je do poduszek

Wymiana poszewek zakładanych na poduszki pozwala w szybki i tani sposób wprowadzić do pomieszczenia nieco świeżości i odmienić jego klimat nie do poznania. Poszewki na poduszki dekoracyjne są dostępne we wielu wariantach kolorów, wzorów, rozmiarów oraz dodatkowych elementów ozdobnych. Mamy więc niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne.
Poduszki dekoracyjne zwykle umieszczamy na sofie w salonie, chcąc wywrzeć wrażenie na gościach odwiedzających dom. W łatwy sposób można jednak zepsuć efekt, jeżeli położymy na sofie zbyt duże lub przesadnie małe poduszki. W przypadku 3-osobowych sof o tradycyjnej wielkości najlepiej sprawdzą się poduszki o wielkości 45x45 oraz 50x50. Niewielkie sofy prezentują się okazale z poduszkami w rozmiarze 40x40, natomiast posiadacze dużych sof mogą sobie pozwolić nawet na rozmiar poduszek 60x60 czy 70x70. Wybierając poszewki warto pamiętać, że powinny być one nieznacznie większe od poduszki, aby bez problemu weszła ona do środka.

Dobieranie poszewek na poduszki do...

Dobieranie poszewek na poduszki do stylu sofy

Dobieranie poszewek na poduszki do...

Dobieranie poszewek na poduszki do stylu sofy

 

Poszewka na poduszkę - dopasuj ją do wystroju wnętrza

Stylizacja i sposób rozmieszczenia poszewek na poduszki dekoracyjne nie mogą odbiegać od pozostałej aranżacji pomieszczenia. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na ściany, meble oraz dywan. Posiadacze mieszkania urządzonego w klasycznym stylu powinni unikać tworzenia mocnych kontrastów kolorystycznych, na co mogą pozwolić sobie te osoby, które urządziły pokój w stylu nowoczesnym czy minimalistycznym. Warto zwrócić uwagę na to, aby zachować spójność przynajmniej pod jednym względem. Na przykład jeśli dywan posiada już wyraziste wzory, wtedy wystarczy aby poduszka była w podobnym kolorze. Wybór wzorzystego designu byłby już nietrafiony.
Ważną kwestią jest również to, w jaki sposób ułożymy poduszki na sofie – symetrycznie czy asymetrycznie, a także czy poszczególne poszewki będą dobrane parzyście. W tym przypadku nie istnieje jedna utarta reguła, dlatego możemy bawić się w dowolne kompozycje. Jeśli chcemy wprowadzić do pomieszczenia ład i harmonię, wtedy najlepiej postawić równocześnie na symetryczne i parzyste rozmieszczenie, albo ewentualnie wybrać tylko jeden z tych wariantów. Jeżeli natomiast chcemy wprowadzić do mieszkania więcej życia, wówczas można pokusić się na artystyczny nieład.
Na rynku możemy znaleźć poszewki na poduszki z różnymi ozdobieniami. Jeżeli będą one miały pełnić jedynie rolę dekoracyjną, wtedy problemu nie stanowią nawet wystające cekiny czy hafty. Co innego, jeżeli poduszki będą równocześnie służyły do spania. Wtedy mamy do wyboru takie ozdoby jak m.in. nadruki czy napisy, które nie powinny nas w żadnym stopniu uwierać podczas snu.

Dobór poszewek na poduszki do sofy...

Dobór poszewek na poduszki do sofy w salonie

Dobieranie poszewek na poduszki...

Dobieranie poszewek na poduszki pasujących do sofy

Jakie wzory poszewek na poduszki są obecnie modne?

Hitem ostatnich miesięcy są romantyczne zdobienia we wzorach roślinnych i kwiatowych, które idealnie sprawdzają się zwłaszcza we wnętrzach urządzonych w stylu glamour. Na czasie są także poszewki na poduszki dekoracyjne z motywem zwierząt, z pejzażami natury, a także poszewki w stylizacji retro, które nawiązują do klimatów PRL-u. Na rynku znajdziemy modele we wszystkich popularnych rozmiarach – np. poszewki na poduszki 40x40 cm czy 50x50 cm. Producenci coraz odważniej wprowadzają również nietypowe kształty – np. prostokąta w postaci poszewek na poduszki w rozmiarze 70x80 cm, a także trójkąta, koła czy wałka.

Dopasowanie poszewek na poduszki do...

Dopasowanie poszewek na poduszki do sofy w salonie

Dopasowanie poszewek na poduszki do...

Dopasowanie poszewek na poduszki do sofy w salonie

 

Z jakiego materiału poszewki są najlepsze?

Mamy możliwość wyboru pomiędzy wieloma gatunkami materiałów sztucznych oraz naturalnych. Najpopularniejszym spośród nich jest bawełna, która przepuszcza powietrze, jest trwała i przyjemna w dotyku. Do jej wad można jednak zaliczyć podatność na kurczenie się oraz gniecenie na skutek prania. Wartą do rozważenia opcją jest wobec tego wybór poszewki na poduszki dekoracyjne wykonanej z lnu. Tkanina ta jest miękka w dotyku, elastyczna i zapewnia poczucie przyjemnego chłodu, co jest istotne zwłaszcza w czasie letnich upałów. Alternatywą mogą być również niezwykle przyjemne w dotyku poszewki na poduszki z jedwabiu. W tym przypadku trzeba się jednak liczyć z tym, że tkanina ta wykazuje tendencję do przyciągania kurzu.

Wizualizacja dobranego zestawu...

Wizualizacja dobranego zestawu poszewek na poduszki do stylu sofy

Wizualizacja dobranego zestawu...

Wizualizacja dobranego zestawu poszewek na poduszki do stylu sofy