• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Rozkładany stół - praktyczne rozwiązanie nie tylko do małych wnętrz

Niewielka przestrzeń mieszkań w blokach często skazuje ich właścicieli na liczne kompromisy. Aby dodatkowo nie ograniczać i tak skromnej powierzchni, wiele elementów wyposażenia wnętrza musi być dostosowanych do ograniczeń architektonicznych. Oczywiste jest, że im więcej kompromisów, tym bardziej zmniejsza się komfort korzystania z poszczególnych pomieszczeń. Czy nie można rozwiązać tego problemu inaczej? Można. Wystarczy postawić na przemyślane rozwiązania, a jednym z nich jest rozkładany stół.
Posiadacze dużych domów, w których nie brakuje pomieszczeń, mogą sobie pozwolić na aranżacyjną swobodę, przypisując inną funkcję do każdego pokoju. Właściciele niewielkich mieszkań nie mają tego komfortu. W takim przypadku, pokój dzienny bardzo często jest też jadalnią, sypialnią i salonem, w którym przyjmowani są goście. Wszystko to sprawia, że skromne wnętrze musi zmieścić więcej sprzętów niż tylko stolik RTV, stolik kawowy i komplet wypoczynkowy. Nieodłącznym elementem jest w tym przypadku stół. Wygospodarowanie miejsca dla sporego blatu nie jest jednak łatwe, a mały wariant nie będzie zbyt funkcjonalny. W takim przypadku, rozkładany stół okazuje się niezastąpiony.

Rozkładany stół - praktyczne rozwiązanie nie tylko do małych wnętrz

Rozkładany stół - praktyczne rozwiązanie nie tylko do małych wnętrz

 

Rozkładane stoły to synonim praktycznej funkcjonalności

Potwierdza to stale rosnąca popularność takiego rozwiązania. Każdy liczący się producent ma w swojej ofercie przynajmniej kilka takich modeli. Szeroki wybór daje nam ogromne możliwości. Dzięki temu, rozkładany stół z krzesłami może być łatwo wkomponowany do każdego wnętrza.
Podstawową kwestią jest wybór odpowiedniego kształtu. Jeżeli na co dzień, mebel jest przysunięty do ściany, najlepszym wyborem będzie wariant kwadratowy lub prostokątny. W razie potrzeby, taki mebel może zostać przeniesiony na środek salonu, a po rozłożeniu, z całą pewnością zasiądą przy nim wszyscy goście.
Jeżeli jednak naturalnym miejscem dla stołu jest środkowy punkt pokoju, dużo lepszym wyborem będzie okrągły rozkładany stół. Taki kształt wprowadza do wnętrza nieco dynamiki i łagodzi tworzone przez ściany kąty proste.

Rozkładany stół - praktyczne rozwiązanie nie tylko do małych wnętrz

Rozkładany stół - praktyczne rozwiązanie nie tylko do małych wnętrz

 

Rozkładany stół - o czym należy pamiętać?

Praktyczność tego typu mebli sprawia, że podczas dokonywania wyboru, bardzo często zapominamy o podstawowych kwestiach, warunkujących udany zakup. Możliwość błyskawicznego zmniejszenia i powiększenia blatu daje złudne poczucie, że stół na pewno będzie odpowiedni do wnętrza, w którym ma stanąć. Tymczasem dokładne pomiary są niezwykle istotne, niezależnie od tego, czy kupujemy rozkładany stół do jadalni, małego salonu czy do kuchni. Może bowiem się okazać, że przestrzeń pozostawiona między blatem a ścianami jest na tyle mała, że znacząco utrudnia domownikom swobodne poruszanie.
Należy przyjąć, że o komforcie można mówić wtedy, gdy każda z osób ma do dyspozycji przestrzeń 60x40 cm, gdzie większa wartość oznacza szerokość, a mniejsza - głębokość. Wymiary blatu należy zatem dobrać tak, aby w pozycji złożonej, mebel był komfortowy dla każdego domownika. Jeżeli jednak pomieszczenie nie zapewnia wystarczającej przestrzeni, lepiej zdecydować się na mniejszy model. Pamiętaj, kupujesz przecież rozkładany stół, który można błyskawicznie powiększyć na czas posiłku.
Jeżeli chodzi o wysokość, tym nie musisz się przejmować. Ten parametr jest ustandaryzowany i doskonale sprawdza się w większości przypadków. Jeżeli jednak, z jakichkolwiek względów, typowa wysokość jest dla ciebie nieodpowiednia, warto zdecydować się na model z regulacją, dający szerokie możliwości dostosowania do indywidualnych wymogów. To znacznie tańsza i bardziej uniwersalna opcja niż mebel robiony na zamówienie.
Kolejna istotna kwestia to sposób składania. Rozsuwany blat nie będzie zbyt praktyczny do codziennego użytku. Taki wariant sprawdzi się wtedy, gdy z możliwości powiększenia blatu korzystamy tylko wtedy, gdy przyjmujemy gości. Jeżeli jednak ma to być udogodnienie codzienne, lepiej zdecydować się na model rozkładany. Taki stół można rozłożyć i złożyć jednym ruchem, a jeżeli czynność ta ma być powtarzana codziennie, komfort jest niezwykle istotną sprawą.

Rozkładany stół - praktyczne rozwiązanie nie tylko do małych wnętrz

Rozkładany stół - praktyczne rozwiązanie nie tylko do małych wnętrz