• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Pokój dziecięcy w stylu retro – czy zda egzamin w Twoim domu?

Pokój dziecięcy w stylu retro? Brzmi nieźle, prawda? Styl vintage od jakiegoś czasu cieszy się dużym zainteresowaniem oraz coraz odważniej wprowadzany jest do naszych mieszkań. Pokój, sypialnia czy kuchnia w stylu retro nie powodują już szoku, ale pokój dziecięcy? Brzmi nietypowo. Rodzice poszukując coraz bardziej wyszukanych pomysłów na aranżacje pokoju dziecięcego wracają do rozwiązań, z których korzystali ich rodzice, a nawet dziadkowie. Sprawdź, jak przygotować pokój dziecięcy w stylu retro, aby nie tylko dobrze wyglądał, ale również właściwie spełniał przygotowane dla niego zadania. Zanim przejdziemy do propozycji aranżacyjnych właściwie określmy cechy stylu retro. Styl retro charakteryzuje się czerpaniem inspiracji z poprzedniej epoki, które idealnie łączą się z nowoczesnymi elementami wyposażenia. Styl retro to przede wszystkim masywne, drewniane meble, stonowana kolorystyka oraz proste dodatki. Aby pokój dziecięcy w stylu retro wpisywał się w tę charakterystykę musi nieco odbiegać standardem od utartych rozwiązań, które na co dzień spotykamy u naszych znajomych czy w telewizji. Urządzając pokój pociechy w staromodnym stylu powinniśmy zapomnieć o burzy kolorów oraz nadmiernej ilości zabawek. Sprawdź jak przygotować retro stylizację, która pozytywnie wpłynie na rozwój Twojej pociechy.

 

Kiedy pokój dziecięcy w stylu retro odpowiada potrzebom malucha?

Co powinno znaleźć się w pokoju dziecka. Przede wszystkim łóżko. Łóżko jest zazwyczaj centrum pokoju dziecięcego i od niego należy zacząć budowanie całej aranżacji. Przygotowując pokój dziecięcy w stylu retro mamy dwie możliwości do wyboru – masywne łóżko wykonane z drewna bądź metalowe, lekkie łóżko wprost z poprzedniej epoki. Jeżeli meblujemy pokój niemowlaka, nie może on się obyć bez starodawnej kołyski. To podstawowy wyznacznik stylu retro, więc wszelkie poszukiwania rozpocznij od znalezienia wyjątkowej kołyski dla malucha. Kolejny bardzo ważny element pokoju dziecięcego to skrzynia na zabawki. Skrzynia na zabawki była bardzo ważnym dziecięcym atrybutem w przeszłości. Wiele z nich przekazywane było z pokolenia na pokolenie i tworzyło rodzinną historię. Jeżeli sam nie posiadasz mebla, który przekazali Ci rodzice poszukaj jej na targu staroci. Skrzynia na zabawki z pewnością stanie się elementem właściwie definiującym styl vintage, a Twoja pociecha dostanie solidny i funkcjonalny mebel, w którym ukryje swoje dziecięce marzenia oraz ulubione zabawki.

Pokój dziecięcy w stylu retro a zabawki współczesnego dziecka

Wyobrażając sobie starodawny pokój, pierwsze co przychodzi nam na myśl to koń na biegunach, który ustawiony został na samym środku pokoju. Czy dzieci naszych czasów potrzebują go w swoim pokoju? Raczej nie i raczej zabawka nie jest już dziś tak atrakcyjna, jak była kiedyś. Pokój w stylu retro nie powinien nawiązywać do poprzedniej epoki za wszelką cenę, nie zapominajmy, że musi być przede wszystkim funkcjonalny i przyjemny dla naszego dziecka. Nie bój się umieszczać w pokoju w stylu vintage współczesnych zabawek. Z powodzeniem możesz wstawić do niego komputer oraz ulubiony domek dla lalek Barbie Twojej córki. Nie zapominaj również o dywanie, na którym odbywa się większość dziecięcych zabaw. Dywany w stylu retro charakteryzują się gładką strukturą oraz geometrycznymi wzorami. Bardzo dobrze również prezentuje się niewielki owalny dywan z frędzlami.

 

Zadbaj, aby pokój dziecięcy w stylu retro nie stał się zagraconą przestrzenią przypominającą pokój Twojej babci

Pokój dziecięcy w stylu retro niesie za sobą również ryzyko, jakim jest nadmierna ilość niepraktycznych elementów. Pamiętaj, że dzieci lubią przestronne przestrzenie, które dają im wiele swobody i miejsca na zabawę. Zbyt zagracony i ciemny pokój będzie bardziej przypominał pokój Twojej babci niż miejsce wartościowej zabawy i rozwoju wyobraźni. Pamiętaj, żeby nie przesadzić, bo tylko wtedy aranżacja pokoju w stylu retro ma szansę na powodzenie i może przypaść do gustu Twojemu dziecku. Ogranicz meble do niezbędnego minimum i znajdź miejsce na ulubione zabawki Twojej pociechy.