• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Lampy do kuchni to najważniejsze elementy wyposażenia kuchennego

W każdym pomieszczeniu najbardziej liczy się oświetlenie. To od ilości światła zależy rodzaj atmosfery i możliwość romantycznego lub odwrotnie - bardzo aktywnego spędzania wolnego czasu. Szczególnie istotne są lampy do kuchni, które powinny spełniać się zarówno jako praktyczne oświetlenie, jak i ozdoba kuchenna. Jest to jeszcze ważniejsze, gdy w kuchni mamy także wydzieloną część jadalnianą. Dlatego wybór lampy jest w tym przypadku sporym wyzwaniem, do którego należy podejść z zaangażowaniem.

Jaka lampa do kuchni jest najlepsza?

Nie ma - niestety - na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wybór odpowiedniej lampy jest uzależniony od wielu czynników, wśród których należy wymienić między innymi styl i aktualną aranżację pomieszczenia kuchennego, a także jego przestronność i ilość światła słonecznego wpadającego z zewnątrz. Najważniejsze są jednak preferencje względem jego intensywności, gdyż to od od niego zależy rodzaj atmosfery. Światło delikatne, rozproszone i o ciepłej barwie (żółtej) będzie znakomitym wyborem dla osób, które lubią relaksować się podczas spożywania posiłków, jak i lubią romantyczne kolacje ze swoją drugą połówką. Światło o zimnej barwie lub neutralnej (błękitne lub białe) spełni się najlepiej u ludzi, którzy cenią sobie skrajną nowoczesność i bardzo intensywne oświetlenie. Taka barwa światła z pewnością podkreśli futurystyczną stylistykę, lecz w zamian będzie nieco oziębła i mniej przytulna, a także bardziej surowa niż jej ciepły odpowiednik.

 

Jakie kupić lampy do kuchni?

Wyróżniamy kilka rodzajów oświetlenia kuchennego, jednak najważniejszą i zarazem najpopularniejszą formą są zdecydowanie lampy do kuchni wiszące. Zazwyczaj są zawieszone kilka, do kilkudziesięciu centymetrów pod sufitem i występują w ilości od jednej, do nawet kilkunastu sztuk. Znakomicie oświetlają blat pod spodem i pozwalają na łatwe przyrządzanie posiłków. Przybierają różne kształty, zarówno stonowane i klasyczne, jak i futurystyczne i awangardowe. Typowe lampy wiszące do kuchni złożone z pojedynczych kloszy są zdecydowanie najbezpieczniejszym wyborem w kwestii stylistyki. Łatwo je dopasować do aktualnego wyposażenia, gdyż są bardzo uniwersalne.

 

Ciekawe lampy do kuchni nowoczesne

Oświetlenie może pełnić nie tylko rolę praktyczną, lecz także estetyczną. Warto zwrócić uwagę na ciekawe modele, które wyróżniają się spośród innych. Lampy do kuchni nowoczesne są aktualnie bardzo popularną grupą i charakteryzują się modernistycznymi rozwiązaniami i bardzo unikalną formą. Łatwo znaleźć między innymi lampy do kuchni w stylu loftowym. Takie modele do złudzenia przypominają oświetlenie montowane w fabrykach. Zazwyczaj składają się ze źródła światła oraz otoczki wykonanej z giętego drutu. Równie ciekawym wyborem nowoczesnej lampy kuchennej są egzemplarze przypominające pojedyncze, teatralne halogeny. Można je ustawić we wskazanym kierunku i dobrze oświetlić interesujące miejsce. To bardzo praktyczna i zarazem nowoczesna forma lampy.

 

Lampy sufitowe do kuchni - kolory

Równie ważne są kolory. Awangardowa lampa sufitowa do kuchni cechuje się bardzo intensywnymi barwami. Często spotykana czerwień znakomicie uzupełni pomieszczenia urządzone artystycznie, a intensywna zieleń - będzie cudownie urozmaicać kuchnię z dużą ilością roślinności. Warto także zwrócić uwagę na modele wzorzyste, np. z namalowanymi pasami lub z ciekawą fakturą, przypominającą marmur lub niewykończony beton. Aktualnie dużą popularność zyskały lampy chromowane. Są bardzo nowoczesne, ciekawe i zwracają na siebie mnóstwo uwagi domowników oraz gości.

Czy kupno lampy kuchennej jest niezbędne?

Tak! Lampa do kuchni to element, który tworzy właściwą atmosferę i dlatego warto wybrać taki model, który sprawdzi się doskonale w konkretnie Twoim przypadku. Dopasuj ją do aktualnego stylu aranżacji i tym samym dopełnij aktualny efekt lub stwórz mocny kontrast. Koniecznie przemyśl wybór odpowiednich żarówek. Ciepłe są romantyczne i przytulne, a chłodne - sprzyjają aktywności i wykonywaniu codziennych obowiązków. Z odpowiednim światłem wygodnie przygotujesz posiłki i stworzysz wspaniałą atmosferę.