• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Łóżko do małego pokoju

Przestrzeń w większości naszych domów i mieszkań jest na wagę złota. Najczęściej niestety jesteśmy zmuszeni do urządzenia naszych pokojów w taki sposób, żeby na niewielkiej powierzchni pomieścić sprzęt spełniający funkcję spania, pracy i rozrywki. To dlatego zależy nam na pomysłowych rozwiązaniach dotyczących zwłaszcza mebli o dużych gabarytach takich jak szafy ubraniowe czy łóżka.

Łóżko do małego pokoju

Łóżko do małego pokoju

Łóżko do małego pokoju

Łóżko do małego pokoju

Łóżko do bardzo małego pokoju sypialnianego

Jeśli jesteśmy w tej szczęśliwej sytuacji, że możemy pozwolić sobie na wydzielenie osobnego pomieszczenia na sypialnię, z pewnością chcemy je urządzić w sposób jak najbardziej funkcjonalny, a jednocześnie pomieścić wszystkie potrzebne meble.

W przypadku niewielkich wnętrz istotne są na pewno ich wymiary, a bardzo mała sypialnia skłania do naprawdę solidnego przemyślenia priorytetów. Najważniejszym meblem w tym wnętrzu jest z pewnością łóżko i to jemu trzeba podporządkować inne rozwiązania, zachowując jednak przy tym proporcje i decydując się na styl adekwatny do wielkości pomieszczenia. Innymi słowy, w bardzo małej sypialni trzeba zrezygnować z kontynentalnego łóżka z solidnym zagłówkiem o szerokości materaca 180 cm na rzecz skromnego designu w stylu japońskim czy skandynawskim oraz ograniczenia zewnętrznych gabarytów mebla do niezbędnego minimum.

Łóżko podwójne do małej sypialni powinno być pozbawione dodatkowych barierek w nogach, co je optycznie zmniejsza, a zagłówek, jeśli uważamy go za niezbędny, musi pozostać możliwie skromny i przede wszystkim o niewielkiej głębokości. Pójdźmy raczej w wysokość - możemy wykorzystać wtedy ten element praktyczny w charakterze ciekawej i niebanalnej ozdoby. Podobnie istotna jest kwestia szerokości materaca – warto zastanowić się, a nawet sprawdzić doświadczalnie, czy zamiast szerokiego łóżka nie wystarczy nam równie dobrze materac o szerokości 140 cm, albo nawet 120 cm. Tu jednak wiele zależy od indywidualnych cech osób dzielących wspólną sypialnię.

Łóżko do małego pokoju

Łóżko do małego pokoju

Łóżko do małego pokoju

Łóżko do małego pokoju

Łóżko do małego pokoju dziecięcego

W pokoju dziecięcym szczególnie zależy nam na dużej ilości wolnej przestrzeni, którą dziecko wykorzystuje do zabawy. Pomijając okres niemowlęcy, generalną zasadą jest w przypadku dzieci ta, że potrzebna wolna powierzchnia maleje wraz z wiekiem naszych podopiecznych. Trzylatek potrzebuje dużo więcej miejsca niż dziesięciolatek, co warto wziąć pod uwagę przy meblowaniu pokoju dla naszego dziecka.

Jeśli do dyspozycji mamy niewielkie pomieszczenie, a dziecko nie jest już bardzo małe, warto wziąć pod rozwagę wszelkie rozwiązania wielofunkcyjne, które oszczędzają miejsce. Świetnie nadają się do tego różnego rodzaju „kombajny”, które charakteryzują się umieszczeniem materaca na pewnej wysokości, wykorzystując przestrzeń dostępną pod spodem do różnych celów. Dla kilkulatka wspaniałe będą zestawy, które „udają” domek znajdujący się pod powierzchnią przeznaczoną do spania, albo łączą łóżko ze zjeżdżalnią. W przypadku dzieci szkolnych sprawdzą się te kompozycje, które łączą funkcję spania, biurka i szafy czy szafki albo regału.

Kiedy niewielki pokój dzieli dwoje dzieci, oczywiście nieodzowne staje się łóżko piętrowe. Może to być klasyczny piętrus z drabinką, albo wyższy niż standardowy mebel, z drugim materacem wsuwanym pod górny i wysuwany spod niego na zasadzie szuflady.

Łóżko do małego pokoju

Łóżko do małego pokoju

Łóżko do małego pokoju

Łóżko do małego pokoju

Łóżko do małego pokoju młodzieżowego

Nastolatka zapewne nie będzie bawiło piętrowe łóżko z baldachimem nad materacem, zjeżdżalnią czy różowymi roletami z okienkami „udające” wspaniały domek. W tym wieku ważne jest, żeby każdy sprzęt, również łóżko podkreślał dorosłość. Nastolatkowi spodoba się wiec raczej łóżko, które w razie potrzeby można zamienić w miejsce do siedzenia nawiązujące charakterem do tradycyjnej sofy czy też szerokie, podobne do małżeńskich o prostym designie. Jeśli jednak dysponujemy niewielką przestrzenią, warto przekonać nastolatka, żeby wybrał model, który pozwala na zagospodarowanie wolnego miejsca pod meblem. Może to być łóżko z jedną dużą szufladą, dwiema mniejszymi, sąsiadującymi ze sobą, albo w przypadku egzemplarzy troszkę wyższych – nawet półka, niewielka szafka, czy szuflady ułożone jedna nad drugą. 

Łóżko do małego pokoju

Łóżko do małego pokoju

Łóżko do małego pokoju

Łóżko do małego pokoju