• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Jak odnowić szafki kuchenne?

Istnieje wiele różnych sposobów, za pomocą których można odnowić drewniane szafki. Ważne, by najpierw zdecydować, czy chcemy je zabejcować czy pomalować. Jeżeli robimy to zupełnie sami, o wiele lepiej wybrać bejcowanie. Malowanie zająć nam może o wiele więcej czasu.

Żadne z tych dwóch rozwiązań nie jest ani lepsze, ani gorsze. Wszystko zależy od ilości czasu, jaki jesteśmy w stanie poświęcić na odnowienie szafek, naszych umiejętności, a także od efektu, jaki chcemy osiągnąć. A może poprzestaniemy jedynie na odświeżeniu mebli drewnianych. Oczywiście użycie farby daje nam o wiele więcej możliwości, jeśli chodzi o wybór koloru, możemy dzięki niej całkowicie zmienić barwę mebli. Kolor bejcy wybiera się natomiast w oparciu o barwę drewna, zabarwia jego powierzchnię, ale pozostawia widoczny zarys słojów. Po zastosowaniu bejcy widzimy, że wnika ona w drewno, wchłania się, farba natomiast znajduje się na jego powierzchni, nie wnika tak głęboko.

Jeżeli pracujemy samodzielnie, o wiele lepiej zdecydować się na bejcowanie. Dobre i dokładne pomalowanie szafki farbą może potrwać bardzo długo, a i efekt końcowy niekoniecznie musi nas zadowolić. Jeśli nie mamy zbyt wiele doświadczenia i nie dysponujemy profesjonalnym pistoletem, a posiadamy jedynie zwykły pędzel, bardzo łatwo wtedy o nierówności i ślady pędzla na powierzchni drewna.

proces odnawiania starych szafek...

proces odnawiania starych szafek kuchennych

proces odnawiania starych szafek...

proces odnawiania starych szafek kuchennych

 

Bejca z reguły wymaga położenia tylko jednej jej warstwy, dzięki czemu oszczędzimy sporo czasu, a i wygląd drzwi będzie z jednej strony odnowiony, a z drugiej – naturalny. Ładnie wyglądające drewno szkoda przecież pokrywać zupełnie nieprzezroczystą warstwą farby. Pamiętajmy jednak o tym, że bejca nie może być stosowana na powierzchniach lakierowanych.

Zanim zabierzemy się za bejcowanie, trzeba oczywiście zdjąć drzwi z zawiasów i poodkręcać wszystkie uchwyty. Przed ich zdjęciem zaleca się jeszcze umieszczenie taśmy na odwrocie drzwi i wewnątrz każdej szafki. Następnie należy ponumerować drzwi i szafki tak, by wiedzieć, które z nich należą do danego mebla. Potem możemy zabrać się za oczyszczenie powierzchni drewna – tutaj wiele zależy od tego, w jakim jest ono stanie.

Po oczyszczeniu i wysuszeniu możemy zabrać się za bejcowanie. Nie wolno bejcować drzwi szafek wewnątrz naszego domu, gdyż opary powstające podczas tej czynności są dość niebezpieczne. Należy robić to na zewnątrz, w garażu lub w innym miejscu, w którym potem nie będziemy spać. Nieprzyjemny, intensywny zapach utrzymuje się dość długo, więc mogą nas przyprawić o bóle głowy i złe samopoczucie. Musimy pozwolić drzwiczkom dobrze wyschnąć i dopiero wtedy zabrać je do wnętrza naszego domu czy mieszkania. Wówczas możemy je ponownie przymocować do przypisanych do nich szafek.

proces odnawiania starych szafek...

proces odnawiania starych szafek kuchennych

proces odnawiania starych szafek...

proces odnawiania starych szafek kuchennych