• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Jak urządzić salon?

Salon jest centralną częścią domu. W większości przypadków pełni również funkcję reprezentacyjną. To tu przyjmuje się gości i urządza przyjęcia. Jak urządzić salon, aby był w pełni funkcjonalny? Warto pamiętać o kilku zasadach. Należy również brać pod uwagę indywidualne potrzeby i komunikację z resztą pomieszczeń. Inaczej planuje się działania, zastanawiając się, jak urządzić salon w bloku, a inaczej gdy chodzi o urządzenie salonu w domu, gdzie jest większa przestrzeń. Spójrzmy na ten temat od kilku stron. Jak urządzić salon w bloku? W bloku często metraż jest sporym ograniczeniem. Salon nierzadko pełni kilka funkcji. Staje się czasem pokojem dla gości, dlatego musi znajdować się w nim rozkładane łóżko. Innym razem stół zamienia się w biuro, na którym nie ma już miejsca na postawienie zastawy i zjedzenie posiłku. Kluczowy jest zatem dobór odpowiednich mebli. Powinny być jak najbardziej funkcjonalne. Idealne są meble modułowe. Proste stoliki, które chowają się jeden pod drugim to idealny przykład. Jeżeli mamy gości - ustawiamy trzy stoliki obok siebie. Jeżeli nie ma takiej potrzeby, dwa mniejsze chowamy pod dużym i uzyskujemy większą przestrzeń.

W bloku sprawdzają się też stoły, które w razie potrzeby można rozsuwać. W ten sposób nawet z czteroosobowego stołu można zrobić ośmioosobowy. To dobry pomysł na to, jak urządzić salon z jadalnią z prawdziwego zdarzenia, nawet jeżeli nie dysponujemy dużą przestrzenią.
Nowocześnie urządzony salon nie musi być oczywiście minimalistyczny. Nadmiar mebli nie jest wskazany, jednak przytulności wnętrzu można nadać za pomocą dodatków w ulubionym stylu. Narzuta, poduszki czy zasłony sprawią, że pomieszczenie nie pomniejszy się optycznie, ale automatycznie stanie o wiele bardziej przyjemne.

Jak urządzić salon z kominkiem?

Kominek coraz częściej obecny jest nie tylko w dużych domach, ale i w niewielkich mieszkaniach w bloku. Technologia umożliwia nawet umieszczenie kominka w pomieszczeniu, które nie posiada komina. Nie jest wtedy oczywiście spalane drewno, a gaz. Pomysł na urządzenie salonu z kominkiem jest prosty. Tworzymy główny punkt, jakim jest kominek i wokół niego ustawiamy meble. Po pierwsze - sofa lub narożnik. Warto zastanowić się, czy powinna znajdować się bezpośrednio przed kominkiem, czy jednak przed telewizorem. Praktycznym rozwiązaniem jest wykorzystanie mebli modułowych, które można przesuwać i aranżować w zależności od potrzeb.
Umieszczając kominek w salonie trzeba wziąć pod uwagę trasę, po której najczęściej się poruszamy. Nie powinno być tam kominka, gdyż ryzykujemy, że przez przypadek oparzymy się lub będziemy musieli ciągle na niego uważać. Ładnie urządzony salon to również salon praktyczny. Mając kominek opalany drewnem, należy przemyśleć kwestię czystości i składowania opału. Pewną ilość trzeba mieć pod ręką i warto zastosować taki system przechowywania, przez który podłoga nie będzie cały czas zabrudzona.

 

Jak urządzić salon z kuchnią?

Coraz więcej osób decyduje się na połączenie salonu z kuchnią. Planuje się od razu takie rozwiązanie podczas budowy domu. Właściciele mieszkań z rynku wtórnego z kolei podczas remontu lokum wyburzają ściany i otwierają kuchnię na salon. Jeżeli nie mamy na tyle dużej przestrzeni, można zastanowić się, jak urządzić salon z aneksem kuchennym. To często stosowane rozwiązanie w kawalerkach lub mieszkaniach dwupokojowych. Jeden pokój jest wtedy przeznaczony pod sypialnię, a drugi pełni funkcję salonu, w którym jest przestrzeń wydzielona na kuchnię. Wiele młodych osób preferuje właśnie takie rozwiązanie. Jest praktyczne i pozwala na powiększenie salonu kosztem osobnej kuchni.
Jeżeli pragniemy symbolicznie jednak oddzielić salon, można postawić blat, a przy nim stołki barowe, z których korzysta się zarówno od strony pokoju dziennego, jak i od części kuchennej. Zastanawiając się jak urządzić salon z jadalnią warto zatem wziąć pod uwagę takie rozwiązanie, gdyż pozwala ono na odseparowanie pomieszczeń, a jednocześnie na posiadanie otwartej przestrzeni.