• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Mała sypialnia – inspiracje dla niezdecydowanych

Mała sypialnia – inspiracje w dziedzinie stylistyki wnętrza

Co zrobić, żeby mała sypialnia stała się miejscem jednocześnie przytulnym, nowoczesnym, sprzyjającym wypoczynkowi oraz wygodnym i w miarę przestronnym? Jeśli właśnie stoisz przed tym nie lada zadaniem, jakim jest aranżacja małej sypialni, sięgnij do naszej skarbnicy pomysłów bazujących na aktualnych trendach z zakresu projektowania wnętrz. Oto najciekawsze sypialniane inspiracje.
Rozmyślasz, rozmyślasz i wciąż nie wiesz, jak powinna wyglądać twoja przyszła sypialnia? Inspiracje, które wyszukujesz w sieci, przyprawiają Cię o zawrót głowy? Z każdą kolejną obejrzaną aranżacją wiesz coraz mniej? Nie martw się, nie jesteś jedyny. Wobec takiej wielości stylów i dostępnych na rynku mebli oraz elementów wyposażenia wnętrz, każdy ma prawo pozostawać nieco niezdecydowanym. Jednak w pewnym momencie poszukiwań, warto wreszcie podjąć decyzję i obrać pewien kierunek aranżacyjny, inaczej Twój pokój nocny utonie w morzu wielu, niekoniecznie współgrających ze sobą koncepcji, a końcowy efekt Twoich starań będzie daleki od ideału.
Małe sypialnie lubią minimalistyczne linie stylistyczne, z drugiej strony nie warto iść w stronę przesadnej surowości, która zdecydowanie nie sprzyja atmosferze ciepła i przytulności, tak potrzebnej do uzyskania stanu odprężenia, a potem głębokiego, zdrowego snu.
Tak więc, jeśli zdecydujemy się na przykład na modny design skandynawski i pomalujemy ściany na biało, uzupełnijmy aranżację kolorowymi dodatkami, chociażby w postaci barwnej pościeli czy dekoracji. Niezależnie od tego, czy wybierzemy styl skandynawski, glamour, nowojorski, angielski czy retro, pamiętajmy, że sypialnia ma służyć do wyciszenia i odpoczynku, naszym zadaniem więc jest stworzenie ku temu odpowiednich warunków.

optymalna aranżacja małe sypialni...

optymalna aranżacja małe sypialni z meblami

optymalna aranżacja małe sypialni...

optymalna aranżacja małe sypialni z meblami

 

Kolory w małej sypialni – inspiracje


W odróżnieniu od innych pomieszczeń, ascetyzm w aranżacji sypialni, także małej, nie jest wskazany, nie sprzyja bowiem atmosferze przytulności i relaksu. Z drugiej strony jednak należy unikać nadmiaru bodźców, zarówno w zakresie kolorystyki, jak i w doborze dekoracyjnych dodatków.
Jak już wspomniano, monotonię gładkich, białych czy szarych ścian, przełamią wzorzyste drobiazgi, z kolei jeśli lubimy mocne, nasycone barwy lub marzy się nam na ścianie piękna fototapeta, zrezygnujmy z rzucających się w oczy dekoracji, a pościel, narzuta czy poduszki pozostawmy w tonacji monochromatycznej.
Przyjęło się, że w małym pokoju ściany powinny być raczej jasne, ponieważ takie kolory optycznie powiększają przestrzeń, można też jedną ze ścian pomalować nieco ciemniejszym odcieniem.

zdjęcie pokazujące zastosowanie...

zdjęcie pokazujące zastosowanie praktycznych rozwiązań w małej sypialni

kreatywne rozmieszczenie mebli w...

kreatywne rozmieszczenie mebli w małej sypialni

Nowoczesne tendencje w w aranżacji wnętrz nie rezygnują z intensywnych kolorów na ścianach w sypialni, trzeba jednak pamiętać o zachowaniu właściwych proporcji i wybrać kolor, który doda wnętrzu głębi nie sprawiając jednak wrażenia zamknięcia w małym pudełku. Generalnie dobrze sprawdzają się ciepłe kolory, na przykład beże, gdyż sprzyjają wyciszeniu i relaksowi.

Projekt małej sypialni z...

Projekt małej sypialni z wykorzystaniem oszczędnych mebli

Projekt małej sypialni z...

Projekt małej sypialni z wykorzystaniem oszczędnych mebli

 

Mała sypialnia – inspiracje w dziedzinie dodatków


Jeśli chodzi o wizualne powiększenie przestrzeni, to wbrew pozorom nie zapewnią tego efektu puste ściany. Wręcz przeciwnie, półka na książki, obrazy, zdjęcia w ramkach, małe lusterka powieszone na ścianie wywołują wrażenie, że w sypialni jest o wiele więcej miejsca, niż mogłoby wynikać z jej rozmiarów. Warto w ogóle pamiętać o potędze luster – wprawione w drzwi szafy czy powieszone na ścianie, sprawiają, że pokój wydaje się większy.

wystrój małej sypialni z...

wystrój małej sypialni z maksymalnym wykorzystaniem przestrzeni

wystrój małej sypialni z...

wystrój małej sypialni z maksymalnym wykorzystaniem przestrzeni

 

Nie możemy również zapomnieć o magicznym oddziaływaniu światła, niegdyś cenionego przede wszystkim ze względów użytkowych, dzisiaj traktowanego jako ważny element stylizacji wnętrz. Właściwie dobrany żyrandol, dopasowany gabarytowo do małego pokoju, a jeszcze lepiej kinkiet, przytulna lampka nocna, efektowna i modna lampa stojąca typu wędka, podwieszany sufit z oświetleniem LED, światło punktowe czy rozproszone – przy ich pomocy można nawet z małej sypialni wyczarować krainę baśni.
Na koniec warto wspomnieć o nieodzownych detalach, które pozytywnie wpłyną na nastrój w sypialni, mianowicie o stonowanych, dopasowanych do ścian roletach i zasłonach oraz elementach żywej zieleni, np. jednym dużym, efektownym kwiecie lub kilku małych umieszczonych w nowoczesnym kwietniku lub na parapetach.

projektowanie małej sypialni z...

projektowanie małej sypialni z użyciem funkcjonalnych mebli

projektowanie małej sypialni z...

projektowanie małej sypialni z użyciem funkcjonalnych mebli