Książki to sentymentalny majątek
Pokój bez książek, to jak ciało bez duszy - twierdził Gilbert Keith Chesterton. I nie można się z nim nie zgodzić. W każdym domu na pewno znajdzie się jakaś książka. Niektórzy z nas są prawdziwymi molami książkowymi. Potrafią czytać bez przerwy i każdą wolną chwilę wykorzystują właśnie w ten sposób. Czytanie wzbogaca. I uzależnia.
Ale to dobre uzależnienie, dokształca, wzbogaca nasze słownictwo, zabiera nas w świat fantazji, dzięki czemu odrywamy się od przyziemnych problemów, relaksujemy i odprężamy. Książki są nam potrzebne. Ale trzeba mieć dla nich miejsca w domu. I nie należy ich chować. Książki to skarbnica wiedzy, którą należy się chwalić.
Regał z książkami, niezastąpiony klasyk
Regał z książkami to jeden z głównych elementów wyposażenia naszych salonów. Kiedyś był meblem obowiązkowym, a ilość posiadanych woluminów stanowiła wyznacznik poziomu kultury i życia wszystkich domowników. I chociaż dzisiaj często korzystamy z wersji elektronicznej ulubionych lektur, to i tak książka pozostaje sentymentalnym skarbem, dla którego zawsze znajdzie się miejsce w naszym domu. Chociaż już niekoniecznie na regale z książkami.
Regał z książkami: większy, mniejszy, jako niezależny mebel lub jako przystawka do witryny ze szklaną zastawą. Na domową biblioteczkę pomysłów jest setka. Zaleca się, by stawiać go blisko ściany, przez co oszczędza się sporo przestrzeni. Regał z książkami pasuje zarówno do salonu, do jadalni, jak i do sypialni - nie ma na to reguły.
mebel regał z książkami w salonie
regał pełen książek w stylowym salonie
Jak inaczej eksponować książki?
Gdzie i jak przechowywać książki? Miejsce na książki znajdzie się nie tylko w regale z książkami, czy na specjalnych do tego celu zamontowanych półkach na ścianie. Książka rozgości się w każdym miejscu i doskonale będzie tam pasować. Podpowiemy Ci kilka możliwości do eksponowania lub przechowywanie książek, a TY zdecydujesz, czy są odpowiedniejsza dla Ciebie niż tradycyjny regał z książkami.
Standardowym miejscem do eksponowania książek jest regał i półka. Nowością w tym temacie są wsporniki zamocowane na szynach przykręconych do ściany. Półki z takim mechanizmem dają również możliwość regulacji odstępów między półkami, co jest sprawą niezwykle przydatną.
Dla prawdziwych fascynatów książkowych idealnym rozwiązaniem jest zabudowa całej ściany. Najlepiej sprawdza się do tego rozwiązania ściana z drzwiami, ponieważ wykorzystujemy wtedy maksimum przestrzeni, gdyż taka ściana zazwyczaj pozostaje niewykorzystana. Jedyną wadą takiego “regału z książkami” jest potrzeba wykorzystania drabinki, aby dotrzeć do książek z najwyższych półek.
Innym sposobem na zagospodarowanie nieużywanych powierzchni i tym samym przechowywanie zbiorów papierowych skarbów jest wykorzystanie wnęk, zakamarków, czy nawet nieużywanego kominka. Regał z książkami doskonale wpasuje się też pod schody, by stamtąd kusić powieścią. Takim sprytnym miejscem jest też łóżko, a właściwie miejsce pod łóżkiem. Książki schowane tam będą nie tylko bezpieczne, ale nadadzą też oryginalnego charakteru sypialni.
kolekcja książek na regale w domowym wnętrzu
domowy regał pełen książek
Zaszalej z ekspozycją książek
Zdecydowanie niestandardowym pomysłem jest ekspozycja książek jak obrazów. Zrób tak, jeśli okładki Waszych książek są na tyle atrakcyjne, że połączone ze sobą, mogą stanowić piękną dekorację wnętrza. Regał z książkami nie musi być wypełniony nimi po same brzegi. Można wykorzystać je jako dekoracje, położone wśród innych bibelotów, muszli i sztucznych kwiatów.
Niektóre stoliki kawowe wyposażone są w półki pod blatem - to też idealny pomysł na ekspozycję zbiorów książkowych. Dodatkowo, gdy kilka książek z naszych zasobów nie zmieściło się na regale z książkami, dokupić można specjalny koszyk lub skrzynię, w której układając kolorystycznie książki, tworzymy z całości ciekawą dekorację wnętrza.
opinie o ważności regału z książkami w mieszkaniu
opinie o ważności regału z książkami w mieszkaniu
A co z regałem?
Regał na książki nie musi służyć tylko przechowywaniu naszych zbiorów. Gdy spod ściany przestawimy go na środek dużego pokoju, stworzymy dwa pomieszczenia. To sposób najlepiej sprawdzający się w małym wnętrzu, gdy na niewielkim metrażu trzeba stworzyć kilka stref. Często regałem z książkami oddziela się część pokoju z kanapą i telewizorem, od części z łóżkiem i stolikiem nocnym.
Regały z książkami w wersji nowoczesnej przybierają różnorodne, czasem fantazyjne formy. Regał drzewko, półki w kształcie spiralnego koła, czy regał w kształcie plastra miodu - to niektóre z niebanalnych form regałów z książkami. Prawdziwym szaleństwem jest jednak regał dookoła fotela, który posiada miejsce do siedzenia i przechowywania książek w jednym.
rozmieszczenie regału z książkami w przestrzeni mieszkalnej
Regał z książkami w nowoczesnym wnętrzu
Regał z książkami - czy jest dostępny przez Internet?
Wszystkie dostępne meble w naszym sklepie na www.meble.pl wykonane są z najlepszej jakości surowców i gwarantują komfort, wygodę i trwałość użytkowania. Do wyboru mamy różne rodzaje regałów z książkami, a także akcesoria do przetrzymywania książek w fantazyjnych formach. Sprawdź nasze propozycje i dopasuj coś do stylu swojego mieszkania. Udanych zakupów!
rozważania nad koniecznością posiadania regału na książki w domu
Wnętrze mieszkania z regałem pełnym książek