Jeszcze nie tak dawno temu akcesoria dla graczy stanowiły rynkową niszę. Obecnie płyną głównym nurtem i w tym stwierdzeniu nie ma nawet odrobiny przesady. Świadczy o tym stale rosnąca popularność e-sportu, który awansował z rangi hobby do statusu dochodowego zajęcia. Producenci dwoją się i troją, by zaspokoić wysokie wymagania profesjonalistów. Nie chodzi tu wyłącznie o hardware i peryferia, równie istotne są także akcesoria, jak choćby fotele gamingowe.
Wszystko zaczęło się od komputerów dla graczy. Mowa tu o maszynach wyjątkowo wydajnych graficznie, wyposażonych w zaawansowane systemy chłodzenia. Tego rodzaju sprzęt, zazwyczaj charakteryzuje się też futurystyczną stylistyką. Później pojawiły się urządzenia peryferyjne - klawiatury, myszki i bardzo zaawansowane kontrolery, dostosowane do wymogów profesjonalnego e-sportu. Obecnie, bardzo dużą rolę odgrywają też dedykowane akcesoria, a jedną z czołowych pozycji zajmuje fotel dla gracza.
Gamerzy stanowią grupę, która spędza przy biurku bardzo dużo czasu. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że nawet dyrektor dużego przedsiębiorstwa nie może pochwalić się tak imponującym bilansem czasu, w którym dominującą jest pozycja siedząca. W tym kontekście, fotele dla graczy muszą sprostać bardzo dużym wymaganiom.
Gamingowy fotel zapewniający idealne warunki do grania
Gamingowy fotel zapewniający idealne warunki do grania
Fotel dla graczy - czym powinien się charakteryzować?
W tym miejscu, w głowach wielu osób, z całą pewnością zapala się lampka kontrolna - czy określenie "fotele gamingowe" nie zrodziło się wyłącznie w głowach marketerów, których zadaniem jest wyciągnąć pieniądze z kieszeni ludzi zarażonych pasją do gier? Otóż, nie. Fotel dla gracza komputerowego to nie tylko "kosmiczny" design i żywa kolorystyka.
Już na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że modele gamingowe znacząco różnią się od wszystkich innych. Nie przypominają wariantów biurowych, znacznie bliżej im... do foteli montowanych w samochodach o zacięciu sportowym. Wyprofilowana rzeźba doskonale "otula" ciało, zapewniając idealne podparcie i w konsekwencji - zmniejsza obciążenie ciała i wymusza ergonomiczną pozycję. Zintegrowany zagłówek stanowi doskonałe podparcie. Nie brakuje nawet charakterystycznych otworów, umieszczonych na wysokości łopatek. W autach, pełnią one rolę prowadnic dla szelkowych pasów bezpieczeństwa, natomiast w przypadku foteli gamingowych, ich rola jest inna. Nie, nie chodzi tu wyłącznie o względy estetyczne. Owe otwory zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza, co znacząco wpływa na zmniejszenie potliwości pleców.
Kolejna cecha foteli dla graczy to podparcie newralgicznych punktów - odcinka lędźwiowego i łopatek. Specjalne poduszki zapobiegają dyskomfortowi, związanemu z długotrwałą pozycją siedzącą. W rezultacie, wiele godzin spędzonych przed komputerem, nie stanowi aż tak poważnego wyzwania.
Profesjonalny fotel gamingowy z wysokiej jakości materiałów
Cechy idealnego fotela gamingowego
Fotel dla gracza a fotel biurowy - podstawowe różnice
Nie tylko stylistyka odróżnia fotel gamingowy od modelu biurowego. Fakt jest taki, że te dedykowane dla graczy charakteryzują się znacznie szerszym zakresem regulacji. Wysokość siedziska i kąt pochylenia oparcia to jeszcze nie wszystko. W tego typu konstrukcjach, bardzo często oferowana jest też regulacja wysokości podłokietników (obowiązkowo wykończonych grubą warstwą miękkiej pianki), podparcia odcinka lędźwiowego i podparcia barków oraz karku. Wszystko po to, żeby długie godziny, spędzone przed monitorem, nie odbiły się negatywnie na zdrowiu.
Fotel dla gracza najczęściej charakteryzuje się też szerszym siedziskiem i oparciem niż biurowe odpowiedniki. W niektórych modelach, producenci zadbali nawet o pompowane boczki.
Fotele gamingowe - ile to kosztuje?
Bardzo trudno jest jednoznacznie określić sumę, jaką trzeba wydać na tego typu akcesorium. Przedział cenowy otwierają kwoty rzędu kilkuset złotych. Tani fotel dla gracza nie będzie tak funkcjonalny i wygodny, jak wariant kosztujący dziesięciokrotnie więcej, ale wciąż będzie nieporównywalnie lepszy niż popularne modele do pracy biurowej.
Najdroższe fotele to wydatek nawet kilku tysięcy złotych. W tym przypadku, mówimy już o modelach z najwyższej półki.