• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Pokój dla niemowlaka - aranżacje

Czas narodzin dziecka to jedne z najpiękniejszych chwil. Jednak do tych momentów warto się odpowiednio przygotować, szczególnie jeśli chodzi o pokój dla niemowlaka. Jego aranżacja nie należy do łatwego zadania, gdyż przestrzeń dla malucha jest wymagająca i nie może zabraknąć w niej niektórych elementów, niezwykle ważnych szczególnie w pierwszych miesiącach życia. Zacznijmy zatem od dobrego planu i wprowadzenia rozwiązań, które nie tylko stworzą przyjazną przestrzeń, ale także funkcjonalną, z czego z pewnością skorzysta każdy rodzic.

Pokój dla niemowlaka - aranżacje

Pokój dla niemowlaka - aranżacje

 

Jakie kolory wykorzystać w pokoju dla niemowlaka?

Pomieszczenie przeznaczone dla malucha powinno być pełne jasnych kolorów, najlepiej pastelowych. Unikajmy zatem ciężkich, ciemnych i smutnych barw, które są przytłaczające. Pokój dla niemowlaka dziewczynki powinien być pełen jasnego różu, brzoskwiniowych odcieni, a także bieli - to doskonałe propozycje, które przyczynią się do stworzenia przytulnej atmosfery. Kolory te są łagodne, spokojne i doskonale wyciszają. Natomiast jeśli chodzi o pokój dla niemowlaka chłopca - tutaj możemy zastosować również szarości i błękity. Często również wykorzystujemy styl marynarski, który jest niezwykle wdzięczny i przyjazny dla każdego dziecka. Jednak najważniejszą kwestią jest po prostu stworzenie przestrzeni ze smakiem, gdzie znajdą się tylko i wyłącznie niezbędne meble oraz kilka przyjemnych dodatków.

Pokój dla niemowlaka - aranżacje

Pokój dla niemowlaka - aranżacje

 

Niezbędne elementy w pokoju dla niemowlaka

Z pewnością jednym z głównych elementów wyposażenia, jaki powinien znaleźć się w pokoju dla niemowlaka jest łóżeczko. Zadbajmy jednak nie tylko o jego ładny wygląd i wygodny materac, ale także bezpieczeństwo i funkcjonalność. By zwiększyć praktyczność pokoju ustawmy łóżeczko w takim miejscu, by był do niego dostęp z co najmniej dwóch, a najlepiej trzech stron. Takie rozwiązanie zagwarantuje rodzicom wygodę podczas opieki nad niemowlakiem, który wymaga stałego nadzoru. Ponadto łóżeczko nie powinno znajdować się blisko grzejnika czy okna, gdyż może to powodować ryzyko przegrzania bądź przeziębienia, co jest szczególnie niebezpieczne w przypadku małego organizmu.

Kolejnym, niezwykle ważnym elementem pokoju dla niemowlaka jest przewijak, który umożliwi wykonanie wszelkich czynności higienicznych. Mebel ten powinien być dostosowany swoją wielkością do rodziców, by korzystanie z niego było w pełni komfortowe. W okolicach przewijaka warto postawić również wanienkę, która umożliwi wygodne mycie dziecka, a także niezbędne akcesoria do kąpieli. Dodatkowo nad przewijakiem lub obok niego można zastosować regały lub półki, które będą doskonałym miejscem do przechowywania pozostałych przedmiotów.

W pokoju dla niemowlaka nie może również zabraknąć komfortowego fotela do karmienia bądź do wygodnego spędzania czasu z maluchem podczas jego drzemki. Powinniśmy go zatem postawić niedaleko łóżeczka. Zastosowanie fotela jest doskonałym rozwiązaniem, ponieważ siedzisko przyda się podczas czytania bajek na dobranoc gdy dziecko dorośnie. W tym wypadku warto również zadbać o odpowiednie oświetlenie. Jednak w pokoju dla niemowlaka powinno znajdować się co najmniej kilka źródeł światła. Od słabszego, aż po mocniejsze, co umożliwi wykonanie wszelkich czynności, a także zagwarantuje przytulną atmosferę podczas drzemki.

Pokój dla niemowlaka - aranżacje

Pokój dla niemowlaka - aranżacje

 

Pokój dla niemowlaka w sypialni rodziców

Pokój dla niemowlaka w sypialni rodziców to nie tylko komfortowe rozwiązanie, ale też często jedyne możliwe do zastosowania. Dotyczy ono szczególnie mniejszych mieszkań w blokach, gdzie brakuje pomieszczenia do stworzenia pokoju przeznaczonego tylko i wyłącznie dla malucha. W takiej sytuacji w sypialni warto umieścić przede wszystkim łóżeczko. Pozwoli to na pokonywanie znacznie krótszych dystansów w ciągu nocy przez rodziców, gdy tylko dziecko będzie potrzebowało ich bliskości. Jest to również komfortowe rozwiązanie pod względem bezpieczeństwa i spokoju, gdyż zarówno mama, jak i tata będą mieć malucha ciągle na oku. Jednak pamiętajmy, aby w sypialni wyznaczyć odpowiednie położenie na kącik dla niemowlaka. Powinno być to ustronne i ciche miejsce, w którym będzie panować delikatne i subtelne oświetlenie.