• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Jaki stół wybrać — okrągły czy prostokątny?

Stół kuchenny lub stół jadalniany, bez względu jakie pomieszczenie musisz zaaranżować, jest to niezwykle ważny element wyposażenia, przy którym spędzasz czas z rodziną, a także z zaproszonymi gośćmi. Stół odgrywa dużą rolę w codziennym funkcjonowaniu domowników, dlatego tak ważny jest wybór jego odpowiedniego kształtu, wielkości, a także jakości czy stylistyki. Stół nie tylko jest wykorzystywany jako miejsce do przygotowywania oraz spożywania posiłków, ale również jako miejsce do pracy — można na nim swobodnie rozłożyć laptopa, a także jako przestrzeń do odrabiania zadań domowych przez młodzież i plac do zabawy dla najmłodszych użytkowników. Wybór kształtu stołu uzależniony jest przede wszystkim od wielkości metrażu danej przestrzeni — odpowiednio dobrany mebel efektywnie wykorzysta dostępne miejsce, a zarazem pozwoli na komfortowe użytkowanie i przemieszczanie się domowników. Zatem jaki stół wybrać, okrągły czy prostokątny?

Funkcjonalność stołu

Stół jest centralnym punktem przestrzeni salonu, jadalni, a czasami także kuchni. Przy stole spożywamy przygotowane posiłki wraz z rodziną, a także świętujemy drobne uroczystości z przyjaciółmi. Wybierając stół do wspomnianych przestrzeni, należy zastanowić się nad ilością osób, która zazwyczaj będzie przy nim spędzała czas. Jeżeli nie zamierzasz zapraszać często dużej ilości gości, możesz całkowicie zrezygnować z dużego stołu - wtedy w twoim pomieszczeniu odnajdzie się mały stolik, który spełni wasze oczekiwania, czyli zagwarantuje blat do wygodnego spożywania posiłków. Wielkość stołu jest zależna przede wszystkim od metrażu, którym dysponujemy. W kuchni warto wstawić duży stół z wysokiej jakości materiałów, który posłuży jako przedłużenie blatu — zwiększy się jego codzienne zastosowanie. Dobrze zaprojektowany stół wykonany w nowoczesnej stylistyce z niepowtarzalnym designem nie tylko będzie funkcjonalnym elementem wyposażenia wnętrza, ale również jego swoistą dekoracją - będzie zdobił pomieszczenie.

Porównanie okrągłego i...

Porównanie okrągłego i prostokątnego stołu w pomieszczeniu

Porównanie okrągłego i...

Porównanie okrągłego i prostokątnego stołu w pomieszczeniu

 

Stół okrągły

Jedną z opcji podczas wyboru kształtu stołu jest wybór okrągłego blatu — wszystkie krawędzie są zaokrąglone, co zadba o harmonię i przytulny charakter wnętrza. Ogromnym atutem okrągłego stołu jest możliwość ustawienia przy nim dużej ilości krzeseł (nawet liczby nieparzystej) - każda osoba będzie miała swobodny dostęp do potraw umieszczonych na stole. Jednocześnie tego typu stół ułatwia wspólne rozmowy, ponieważ wszyscy towarzysze są widoczni, co nie jest regułą w przypadku stołu prostokątnego. Jeżeli w domu masz małe dzieci, okrągły stół będzie idealnym wyborem, ponieważ nie będą mogły zrobić sobie krzywdy o wystające kanty. Na rynku meblowym dostępne są stoły o okrągłych blatach o różnorodnych rozmiarach, dzięki czemu świetnie wpisze się zarówno w małe, jak i nieco większe wnętrze. Okrągłe stoły zazwyczaj wykonywane są w stylistyce nowoczesnej, a zarazem unikalnej — dostępne są z blatami szklanymi, jak również w wykończeniu z marmuru.

porównanie stolików okrągłych i...

porównanie stolików okrągłych i prostokątnych w aranżacji wnętrza

porównanie stolików okrągłych i...

porównanie stolików okrągłych i prostokątnych w aranżacji wnętrza

 

Stół prostokątny

Stół o blacie prostokątnym lub kwadratowym pasuje przede wszystkim do przestrzeni minimalistycznej oraz nowoczesnej, w której przeważać będą proste kształty mebli. Główną zaletą stołu prostokątnego jest możliwość dostawienia go do ściany, dlatego wpisze się nawet w niewielkie wnętrza, a z drugiej strony można ustawić go na środku salonu lub jadalni, jako głównym mebel, który oprócz funkcji praktycznej, będzie dekoracją wnętrza. Stół o prostokątnym blacie bez większego problemu może pełnić funkcję blatu roboczego, jeżeli zostanie ustawiony w kuchni. Prosty, a zarazem nowoczesny stół powinien być wykonany z trwałych, a zarazem niezwykle wytrzymałych materiałów, które będą charakteryzowały się zwiększoną odpornością na działanie wilgoci, wysokich, jak i niskich temperatur.

Porównanie okrągłego i...

Porównanie okrągłego i prostokątnego stołu w aranżacji wnętrz

Porównanie okrągłego i...

Porównanie okrągłego i prostokątnego stołu w aranżacji wnętrz

 

Stół do salonu lub jadalni

Stół to praktyczny mebel, który sprawdzi się zarówno w salonie, jak i przestrzeni jadalni lub kuchni. Salon to miejsce reprezentacyjne, w którym nie tylko spotykają się domownicy, ale również zaproszeni przez nich goście. Stół w takiej przestrzeni powinien nie tylko zachwycać praktycznym wyglądem, ale również elegancką stylistyką. Oczywiście, stołu nie może zabraknąć zarówno w jadalni, jak i kuchni — w tych miejscach najczęściej spędzamy wspólnie czas z rodziną przy smacznym posiłku, deserze lub aromatycznym napoju. Stół powinien posłużyć na długie lata, dlatego przy jego zakupie, należy zwrócić uwagę na materiały, z których jest wykonany, a także ich dopracowanie. Jeżeli wspomniane przestrzenie nie są zbyt duże, warto zastanowić się nad stołem okrągłym, a nawet owalnym.

Porównanie stołów okrągłych i...

Porównanie stołów okrągłych i prostokątnych w kontekście wyboru mebli

Porównanie stołów okrągłych i...

Porównanie stołów okrągłych i prostokątnych w kontekście wyboru mebli

 

Stół rozkładany

Niezwykle praktycznym rozwiązaniem są stoły rozkładane, które występują zarówno w wersji blatu prostokątnej, jak i okrągłej. Tego typu konstrukcje cieszą się ogromną popularnością, ponieważ w dowolnej chwili można je rozłożyć i powiększyć powierzchnię blatu, np. podczas wizyty gości. Stoły rozkładane to świetna inwestycja do mniejszych pomieszczeń, ponieważ na co dzień stół może pozostać w nierozłożonej formie. Użyteczny stół podkreśli wyjątkowy wystój każdego pomieszczenia. Oczywiście stoły rozkładane dostępne są w różnorodnych stylistykach, dzięki czemu będzie można dopasować je do każdej aranżacji — nowoczesnej, klasycznej, industrialnej, a nawet minimalistycznej. 

różne style stołów okrągłych...

różne style stołów okrągłych i prostokątnych

różne style stołów okrągłych...

różne style stołów okrągłych i prostokątnych

różne modele stołów okrągłych...

różne modele stołów okrągłych i prostokątnych

różne modele stołów okrągłych...

różne modele stołów okrągłych i prostokątnych