• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Lampy podłogowe - nowoczesne i klasyczne

Lampa podłogowa - czyli jaka?

Każde pomieszczenie bardzo zyskuje, gdy jest odpowiednio oświetlone. Dlatego też aranżując wnętrze swojego domu czy firmy, warto zwrócić uwagę również na rodzaj światła, który w nim montujemy. Najczęściej decydujemy się na więcej niż jedno jego źródło, co pozwala stopniować ilość światła we wnętrzu - w zależności od okoliczności. Głównym źródłem jest zawsze oświetlenie sufitowe, a dodatki mogą być już różne. Sporo osób wybiera lampy podłogowe, które można kupować w wersjach nieco bardziej oryginalnych, nowoczesnych, bądź też klasycznych. Kiedy i w jakich pomieszczeniach ich używać? Gdzie można znaleźć najciekawsze modele?
Słysząc hasło "lampa podłogowa" wiele osób będzie zapewne wyobrażało sobie oświetlenie montowane na podłodze, które pomaga na przykład poruszać się po chodniku wokół domu. Są to jednak lampy najazdowe, czy też właśnie chodnikowe, a lampa podłogowa jest oświetleniem, które znajdzie swoje miejsce wewnątrz domu - w sypialni, salonie, pokoju dziecięcym, jadalni... Lampy te są również zwane stojącymi, a ich cechą charakterystyczną jest właśnie fakt umieszczenia bezpośrednio na podłodze. Zapewniają tym samym sporą wygodę, ponieważ można je przenosić z miejsca na miejsce, w zależności od tego który fragment domu potrzebujemy szczególnie rozświetlić. Lampy podłogowe stojące występują też w naprawdę licznych rodzajach, które sporo się od siebie różnią wyglądem. Dzięki temu można je swobodnie dopasować do konkretnego stylu aranżacyjnego, tworząc idealnie skomponowaną całość.

 

Lampy podłogowe - do salonów i sypialni

Lampy podłogowe najlepiej sprawdzą się w salonach czy sypialniach. Ich najczęstszym miejscem jest kąt pokoju, gdzie umieszcza się je przy fotelu i stoliku kawowym czy przy półce z książkami. Są to bowiem lampy, dzięki którym można na przykład wygodnie czytać książkę na fotelu, gdy cała reszta pokoju skąpana jest w większym lub mniejszym mroku. Tworząc dla tych lamp właśnie taki kącik, warto pamiętać, by pasowały do szafki, a przede wszystkim do fotela. Czasem kącik czytelniczy jest odmienny na przykład kolorystycznie od reszty salonu, dzięki czemu jest specjalnie wyróżniony. Należy więc konsekwentnie utrzymywać w tym samym stylu także i lampy podłogowe. Ustawia się je również w sypialniach dziecięcych, by pomogły dzieciom zasnąć. Rodzice pozostawiają je często włączone na noc, żeby dzieci mniej się bały.

Lampy podłogowe - do jadalni i przedpokoju

W kuchni zwykle mamy naprawdę wiele źródeł światła, jednak już w jadalni lampa podłogowa sprawdzi się idealnie. Stół w jadalni często wykorzystywany jest bowiem nie tylko do spożywania tam posiłków, ale i do nauki czy zabawy. Dlatego też warto umieścić tuż obok lampę podłogową, która pozwoli rozświetlić konkretne miejsce, bez oświetlenia całości pomieszczenia. To rozwiązanie, które spodoba się i rodzicom, i dzieciom. Lampy stojące sprawdzą się także w przedpokoju, gdzie mogą stać w kącie, albo w połowie korytarza. Oferują jasne światło, choć o ograniczonym zasięgu. Pozwalają na uzyskanie specyficznej, ciepłej i przytulnej atmosfery, która sprawi, że goście chętniej do nas wrócą.

 

Lampy podłogowe - rodzaje lamp

Lampy stojące można dopasować do nowoczesnych lub bardziej klasycznych wnętrz. Wszystko zależy od tego, czego akurat potrzebujemy. W sklepach z powodzeniem znajdziemy modele bardziej oryginalne, które posiadają na przykład kolorowe klosze o ciekawych kształtach. Znajdziemy jednak także bardziej proste lampy, wykonane na przykład z drewna, z białym kloszem, który sprawi, że będą świetnie współgrały z prostym wnętrzem utrzymanym w stylu skandynawskim. Najwięcej jest lamp metalowych, do których łatwo będzie dobrać inne lampy do pomieszczenia. Tanie lampy podłogowe można znaleźć zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych - wystarczy tylko trochę poszukać. Mogą to być produkty od popularnych producentów, jak i tych mniej znanych. W tej chwili mamy zresztą możliwość kupowania zarówno w sklepach polskich, jak i zamawiania wyjątkowych modeli spoza naszego kraju.