• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Aranżacja małej sypialni - sprawdzone pomysły

Aranżacja małej sypialni - kolory ścian

Sypialnia jest wyjątkowym miejscem w każdym mieszkaniu i domu. To właśnie w niej możemy odpocząć po ciężkim dniu i po prostu się zrelaksować. Nie dziwi zatem fakt, że każdy z nas chciałby urządzić tę przestrzeń w jak najlepszy sposób, tak by sprzyjała dobremu wypoczynkowi. Problemem często jest jednak aranżacja małej sypialni. W takim przypadku, nad wykorzystaniem jakiegokolwiek rozwiązania czy mebla musimy się zastanowić dwa razy. Stworzenie funkcjonalnej i przytulnej sypialni w małej przestrzeni jest jednak możliwe.
Większość osób zdaje sobie doskonale sprawę z tego, że w małych wnętrzach ogromną rolę odgrywa światło. To dzięki niemu, pomieszczenie wydaje się przestronniejsze, dlatego aranżacje małych sypialni powinny bazować na jasnych kolorach, które to światło odbijają. Warto zatem zastosować klasyczną biel, beż, czy barwy pastelowe. Nie oznacza to jednak, że ściany naszej sypialni muszą być jednolite i dla wielu osób po prostu nudne.
Aby uzyskać efekt przestronności w takim małym pomieszczeniu, można sobie pozwolić na ozdobienie jednej ze ścian w bardziej wyrazisty sposób. Zazwyczaj chodzi tutaj o ścianę, na której ustawione jest łóżko. Możemy ją pomalować na intensywny kolor, możemy też ozdobić ją specjalnymi naklejkami na ściany, ale także położyć na niej tapetę, panele 3D czy cegły dekoracyjne. Ogranicza nas jedynie nasza własna wyobraźnia.

Aranżacja małej sypialni w bloku - jakie meble wybrać?

Sypialnia służy rzecz jasna przede wszystkim wypoczynki, ale w większości mieszkań, w których nie ma osobnej garderoby, staje się też miejscem do przechowywania naszych rzeczy osobistych. Konieczne jest zatem umieszczenie w tym pomieszczeniu jak największej liczby mebli, w których schowamy nasze ubrania, buty, czy inne akcesoria. O czym zatem pamiętać wybierając meble dopełniające aranżacje małych sypialni?
Kluczową rolę odgrywa w tym przypadku szafa. Naturalnie powinna ona być możliwe jak największa. Nie może jednak również przeszkadzać nam w normalnym korzystaniu z sypialni, zajmując połowę pokoju. Dlatego też, najlepszym rozwiązaniem w przypadku małych, sypialni są szafy wykonywane na wymiar. Co prawda jest to nieco droższa opcja, ale zdecydowanie warto zainwestować w taki mebel. Wówczas możliwe będzie dopasowanie szafy do metrażu sypialni w taki sposób, aby uzyskać maksymalną powierzchnię do przechowywania, bez przytłaczania całego pomieszczenia.
Jeśli w naszej sypialni zmieszczą się dodatkowe komody, szafki czy stoliki, pamiętajmy, by kupować te jasne, o lekkiej konstrukcji oraz opływowych kształtach. Darujmy sobie także mocne kolory oraz zdobienia na takich elementach wyposażenia. Przemyślana aranżacja małej sypialnia powinna także zakładać zainstalowanie półek, lub niewielkich szafek na ścianie dookoła łóżka. W ten sposób można zyskać dodatkową przestrzeń na nasze rzeczy, nie tracąc cennych centymetrów na podłodze.
 

Aranżacje małych sypialni - optyczne powiększenie

Tworząc aranżację małej sypialni w bloku powinniśmy pamiętać o zastosowaniu kilku prostych trików, które pomogą nam optycznie ją powiększyć. Kluczowe jest tutaj wspomniane już światło. Jeśli pomieszczenie jest wyposażone w okno, należy je wyeksponować. Biała rama dookoła niego oraz brak firanek ograniczających dostęp naturalnego światła działają cuda. Warto także zadbać o właściwe oświetlenie sypialni. Oprócz lampy sufitowej, dobrym pomysłem jest także wykorzystanie na przykład kinkietów ściennych, lampy stojącej, albo mniejszych lamp stołowych.
Nie zapominajmy też o lustrach, które fantastycznie powiększają każdą przestrzeń. Świetnym pomysłem jest chociażby umieszczenie ich na drzwiach naszej szafy. Ale doskonale spełnią one również swoje zadanie jeśli zawisną na ścianach małej sypialni.
 

 

Łóżko a aranżacja małej sypialni

Pamiętajmy, że łóżko to najważniejszy mebel w sypialni. Dlatego wybierzmy największy jego rozmiar jaki zmieści się w danym pomieszczeniu, lub jaki nam po prostu odpowiada. Nawet jeśli w konsekwencji będziemy musieli zrezygnować na przykład z dodatkowej szafki. Aranżacje małych sypialni dają nam dużą dowolność w kwestii tego, gdzie postawimy nasze łóżko. Może ono zostać umieszczone na środku ściany, jak i przylegać do niej dwoma bokami. Najważniejsze, aby korzystanie z sypialni było dzięki temu bardziej komfortowe.