• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Okrągły stolik kawowy - ukoronowanie aranżacji wnętrza

Bardzo często zdarza się, że stolik wybierany jest jako ostatni element, wieńczący aranżację pomieszczeń. Nie oznacza to jednak, że ten zakup wymaga mniej uwagi od pozostałych mebli. Chybiony wybór może całkowicie popsuć koncepcję wnętrza, z kolei przemyślany i trafiony będzie kropką nad "i", która doskonale podkreśli stylistykę oraz naprawi ewentualne błędy, popełnione wcześniej. Dla osób, którym znudziły się prostokątne blaty, idealnym rozwiązaniem będzie okrągły stolik.
Wbrew pozorom, owalne kształty nie są dedykowane wyłącznie do zaokrąglonych pomieszczeń. Taka forma idealnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie brakuje przestrzeni. Okrągłe stoliki wydają się być lekkie, a owal doskonale maskuje rzeczywiste rozmiary mebla, zatem doskonale wpasują się do małych pokoi. Jest to też idealny wybór do wnętrz zaprojektowanych na obwodzie kwadratu. Owalny blat świetnie zrównoważy surową, ostrą formę. Taki mebel będzie też najlepszym rozwiązaniem w salonach, w których poszczególne siedziska utrzymane są w różnej stylistyce. Zalet takiego rozwiązania jest bardzo wiele, a na co warto zwrócić uwagę, dobierając idealny model?
 

Okrągły stolik kawowy - ukoronowanie aranżacji wnętrza

Okrągły stolik kawowy - ukoronowanie aranżacji wnętrza

 

Okrągły stolik - jaki rozmiar?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest uzależniona od tego, w jakim pomieszczeniu stanie mebel. Okrągły stolik kawowy powinien charakteryzować się wysokością zbliżoną do wysokości kompletu wypoczynkowego. Z kolei średnica blatu musi umożliwić odsunięcie mebla od kanapy/rogówki i foteli na odległość, która zapewni domownikom możliwość swobodnego przemieszczania się. W tym miejscu uwidacznia się największa zaleta owalnych form, czyli brak kantów - nawet jeżeli blat będzie ustawiony nieco zbyt blisko siedziska, ryzyko powstania bolesnych zadrapań przy wstawaniu, jest praktycznie zerowe. Przyjmijmy zatem, że w salonie, idealny okrągły stolik ma średnicę 100 cm i wysokość 50 cm.
Zupełnie inne zastosowanie będzie miał stolik do kuchni. W tym przypadku, wysokość mebla powinna zapewniać możliwość komfortowego spożywania posiłków. 75 cm to zatem absolutne minimum. W tym przypadku, kluczową rolę będzie odgrywała także funkcjonalność, aby zapewnić możliwość łatwego wsuwania krzeseł pod blat, warto zdecydować się na okrągły stolik na jednej nodze.

Okrągły stolik kawowy - ukoronowanie aranżacji wnętrza

Okrągły stolik kawowy - ukoronowanie aranżacji wnętrza

 

Okrągłe stoliki a styl pomieszczeń

Użyteczność użytecznością, nie można jednak bagatelizować kwestii stylistycznych. Stolik powinien być uzupełnieniem designu wnętrza, jednak źle dobrany, zaburzy koncepcję i będzie pasował jak "wół do karety".
W ostatnim czasie, rekordy popularności biją szklane blaty. Takie rozwiązanie idealnie pasuje do pomieszczeń, w których pierwsze skrzypce grają konkretne elementy wyposażenia - komplet wypoczynkowy, kominek czy choćby dywan. Transparentne szkło sprawi, że stolik będzie jedynie dyskretnym dodatkiem, nieprzysłaniającym pozostałych sprzętów. Szkło, zwłaszcza w połączeniu z metalem, jak ulał pasuje też do nowoczesnych wnętrz. W takim przypadku, bardzo dobrze sprawdzi się też okrągły stolik na kółkach. Taki mebel wygląda bardzo stylowo i przy okazji eliminuje konieczność dźwigania. Ten drugi czynnik ma niebagatelne znaczenie w sytuacji, gdy szklany okrągły stolik ustawiony jest przy narożniku, na którym śpimy.
Okrągły kształt blatu daje szerokie możliwości aranżacyjne, bez względu na konwencję, w której utrzymane jest wnętrze. Owal można łatwo wkomponować w styl skandynawski. Biały lub kremowy blat, osadzony na cienkich nogach w kolorze naturalnego drewna - takie połączenie jest idealne w minimalistycznych pomieszczeniach. Na okrągły blat mogą zdecydować się też zwolennicy stylistyki ekologicznej. Mebel wykonany z plastra pnia prezentuje się znakomicie, a dodatkowo jednoznacznie wskaże, że dla domowników ważne są kwestie związane z ochroną środowiska. Okrągły stolik we wnętrzu w stylu loftowym? Czemu nie! Bogata oferta producentów sprawia, że nawet tak oryginalnie zaaranżowane pomieszczenie, może być wyposażone w taki mebel. W tym przypadku, najlepiej sprawdzi się blat wykonany ze starzonego drewna. Idealnym uzupełnieniem będzie oryginalna podstawa - cienkie, przeplatane nogi, lub stara maszyna do szycia, dla osób, które nie boją się oryginalnych i niecodziennych rozwiązań.

Okrągły stolik kawowy - ukoronowanie aranżacji wnętrza

Okrągły stolik kawowy - ukoronowanie aranżacji wnętrza

Okrągły stolik kawowy - ukoronowanie aranżacji wnętrza

Okrągły stolik kawowy - ukoronowanie aranżacji wnętrza