• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Kinkiety czy lampy podłogowe?

Odpowiednie oświetlenie domu lub mieszkania może podkreślić jego unikalny klimat oraz ponadczasowe piękno stworzonej aranżacji. Przestrzeń salonu lub sypialni nie tylko powinna sprzyjać udanemu wypoczynkowi, ale również prezentować się nadzwyczaj estetycznie i nastrojowo — najlepszym rozwiązaniem będzie zadbanie o przyciemnione światło, które nada przestrzeni nietuzinkowego charakteru. Oświetlenie jest jednym z kluczowych elementów wystroju pomieszczenia, ponieważ to ono uzupełnia go pod względem dekoracyjnym, a zarazem może podkreślić poszczególne elementy stworzonego wnętrza. Wybierając element oświetleniowy, warto zwrócić uwagę na uniwersalne trendy. Proste, dość nowoczesne rozwiązania bez zbędnych fanaberii wydają się skutecznym i korzystnym rozwiązaniem. Lampy pozwolą na stworzeniu w pomieszczeniu ciepłej atmosfery, która będzie sprzyjała odpoczynkowi. Słabo oświetlone wnętrze może negatywnie oddziaływać na codzienny nastrój oraz poziom energii, która zamienia się w ciągłe poczucie senności. Kiedy wybierzmy lampę, należy dobrać do niej żarówkę, która będzie miała barwę zbliżoną do światła słonecznego. Zatem jakie oświetlenie wybrać do przestrzeni salonu i sypialni? Kinkiety czy lampy podłogowe?

 

Lampy na ścianach — kinkiety

Kinkiety to niewielkie lampy mocowane na ścianie, które nie będą razić po oczach — są dość przyjemne dla oka, a zarazem dostępne są pod względem różnorodnej stylistyki, a także mocy generowanego światła. Lampy umieszczone na ścianach rzucają na pomieszczenie delikatne światło, które będzie idealne przy codziennym użytkowaniu. Kinkiety często wykorzystywane są jako dekoracyjne elementy przestrzeni, szczególnie w małych wnętrzach, w których nie ma miejsca na zabierające dużo miejsca lampy podłogowe. Kinkiet to model idealny do wnętrza sypialni — można go zawiesić bezpośrednio nad łóżkiem lub fotelem, na którym czytamy książki. Kolejną przestrzenią, w której odnajdzie się kinkiet, będzie łazienka oraz przestrzeń przy lustrze — jest to szczególnie ważna pozycja przy wykonywaniu pielęgnacyjnych zabiegów lub toaletki, w której skład wchodzi wykonanie makijażu. Światło z kinkietu nie będzie jednak pełniło funkcji oświetlenie głównego — polecane jest przede wszystkim jako oświetlenie o charakterze dodatkowym, które dodawane jest do stylowych przestrzeni ze względu na wysoce estetyczną formę oraz dość stonowaną i ciepłą barwę światła.

Stabilne lampy podłogowe

Funkcjonalnym, a zarazem wysoce estetycznym rozwiązaniem do salonu, a także gabinetu jest wprowadzenie oświetlenia w postaci lampy podłogowej  która z pewnością wpłynie na klimat pomieszczenia. Stabilna lampa podłogowa idealnie będzie prezentowała się w przestrzeni kącika czytelniczego ustawiona przy fotelu, w którym oddajemy się lekturze. Większość lamp podłogowych posiada stabilną podstawę, natomiast żarówkę osłania abażur, który może stworzyć niepowtarzalny klimat w wybranym pomieszczeniu. Zwiększenie zasięgu światła lampy podłogowej związane jest z wyborem odwróconego abażuru. Niektóre modele mogą być regulowane, co jest rozwiązaniem szybko zyskującym na popularności, jako że każdy może dostosować konstrukcję do indywidualnych potrzeb. Podczas zakupów lampy nie warto kierować się chwilową modą, tylko własnym stylem — najlepszym rozwiązaniem jest postawienie na konstrukcję funkcjonalną, estetyczną oraz uniwersalną.

Kolor i liczba świateł

Zbyt słabe oświetlenie będzie przyczyną odczuwalnego dyskomfortu — nie będzie można przeczytać książki ani odnaleźć potrzebnych przedmiotów — taka aranżacja w szybki sposób może doprowadzić do odczuwalnego zmęczenia oraz złego samopoczucia, dlatego światło odgrywa tak ważną rolę w naszym codziennym życiu. Ilość źródeł światła powinna być zależna od wielkości pomieszczenia, a także od ilości naturalnego światła. Wybierając oświetlenie, należy dobrać funkcje jakie będzie pełnić dane wnętrze, czy np. będzie w nim biurko, czy może kącik telewizyjny. Ilość świateł uzależniona jest także od kolorów ścian, ponieważ im są jaśniejsze, tym mniejsza jest utrata emitowanego światła.