• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Sypialnia na antresoli - niezwykle praktyczne rozwiązanie

Stworzenie antresoli daje możliwość wykorzystania w pełni dostępnego miejsca w domu czy w mieszkaniu. To doskonały pomysł na zorganizowanie przestrzeni, która stanie się w mgnieniu oka niezwykle funkcjonalna i praktyczna. Najczęstszym zabiegiem, który warto wykorzystać jest wykreowanie sypialni na antresoli. Pozwoli to na znaczną oszczędność miejsca, gdyż na tym samym metrażu możemy poniekąd stworzyć dwa, zupełnie oddzielne pokoje.

 

O czym warto pamiętać tworząc sypialnię na antresoli?

Przede wszystkim podczas planowania stworzenia sypialni na antresoli powinniśmy pamiętać o jej odpowiednim metrażu. Na górze powinno zmieścić się łóżko, np. w postaci okrojonej czyli samego materaca, a także stolik z lampką nocną - to absolutne minimum. Wystarczy, że będziemy pamiętać o odpowiedniej wysokości i wielkości samego pomieszczenia, by stworzyć wspaniałą aranżację . Wysokość powinna wynosić minimum 1,2 metra - jednak wtedy wykreowana przestrzeń będzie służyła tylko i wyłącznie do spania. Pamiętajmy także aby odległość materaca od stropu była nie mniejsza niż 150 centymetrów. W innym przypadku może powstać ryzyko uderzenia w głowę o strop podczas wstawania.

 

Gdzie najlepiej sprawdzi się sypialnia na antresoli?

Antresola, ze względu na swój praktyczny charakter jest doskonałym rozwiązaniem w większości przypadków. Jednak są mieszkania o niewielkim metrażu, które aż proszą się o jej stworzenie. Na górze możemy wykorzystać wiele rozwiązań, aczkolwiek jednym z najpopularniejszych pomysłów na aranżację jest stworzenie sypialni na antresoli w bloku która w takiej zabudowie będzie strzałem w dziesiątkę. Zwykle to właśnie w blokach mieszkania są nieustawne, a poszczególne pomieszczenia mają niewielkie metraże, przez co ciężko pomieścić w nich wszystkie elementy wyposażenia. Sama konstrukcja antresoli nie jest trudna do wykonania, gdyż bazuje na stalowych profilach i kantówkach, dlatego warto wprowadzić ją do swojego mieszkania, by zaoszczędzić sporą ilość wolnego miejsca.

 

Antresola przeznaczona do spania - jak ją urządzić?

Samo urządzanie sypialni na antresoli to czysta przyjemność. Zwykle są to niewielkie przestrzenie, w których wystarczy zastosować kilka podstawowych elementów wyposażenia, ciekawe dekoracje i wnętrze na górze gotowe. Ponadto doskonałym miejscem na zastosowanie antresoli będzie pokój dzienny. Takie rozwiązanie pozwoli na metrażu jednego pomieszczenia stworzyć zarówno salon, jak i sypialnię. Zastanówmy się zatem jak urządzić sypialnię na antresoli w salonie. Jeśli niski strop uniemożliwia wstawienie klasycznego łóżka, nic straconego - wystarczy na podłodze położyć wygodny materac, który będzie doskonałą alternatywą. W antresoli możemy wykorzystać barierki, lecz głównie jest to konieczne, gdy mamy dzieci. Z kolei gdy jesteśmy singlami lub bezdzietną parą możemy z nich zrezygnować, dzięki czemu stworzona przestrzeń będzie wydawać się znacznie przestronniejsza. Pamiętajmy jednak, że warto by zarówno salon umieszczony na dole, jak i sypialnia znajdująca się na górze, były zaaranżowane w podobnym stylu, aby w efekcie zachować harmonię i spójność między jedną przestrzenią, a drugą. Szczególnie, gdy schody do sypialni będą prowadzić właśnie z pokoju dziennego. W przypadku, gdy mamy do dyspozycji wysoki salon, gdzie wysokość ścian przekracza 4 metry, to istnieje możliwość na stworzenie na piętrze dodatkowego pomieszczenia o standardowych wymiarach, gdzie będziemy mieć znacznie większe pole manewru. Wtedy możemy z powodzeniem wykorzystać większą ilość mebli bądź stworzyć pokój dla dzieci, który z pewnością będzie ich wymarzonym rajem. Na antresoli warto zagospodarować każdą wnękę, co znacznie podwyższy jej funkcjonalność. Pamiętajmy, że sypialnia na antresoli kojarzy się z przytulnie urządzonym wnętrzem, zatem wykorzystajmy miękki dywan, puszyste poduszki i urocze dodatki, by stworzyć przyjazną przestrzeń.

 

Na co zwrócić uwagę podcza budowania antresoli?

Przy tworzeniu antresoli podstawową kwestią, poza solidną i mocną konstrukcją, jest wytrzymała podłoga, która absolutnie nie może się uginać podczas stąpania po niej. Deski podłogowe powinny mieć co najmniej 3 lub 4 centymetry grubości. W przypadku cieńszych modeli warto zastosować płyty OSB. Pamiętajmy również o doprowadzeniu prądu i znalezieniu praktycznych miejsc na gniazdka, by pomieszczenie było praktyczne i funkcjonalne. Nie zapominajmy również o odpowiednim oświetleniu.