• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Pokój gościnny - jak go odpowiednio zaaranżować?

Pokój gościnny niestety nie pojawia się w każdym domu - nie wszędzie jest ku temu miejsce. Niektórzy traktują salon jak pokój gościnny i rzeczywiście jest to dobre rozwiązanie w mniejszych domach i mieszkaniach. Tam jednak, gdzie mamy dodatkową przestrzeń do popisu, powinniśmy stworzyć pokój gościnny z prawdziwego zdarzenia! A zatem takie miejsce, gdzie jakiś gość będzie w stanie odpocząć po podróży, wyspać się, bez problemu rozłożyć swoje rzeczy i gdzie nawet jego długie przebywanie nie będzie dla reszty domowników w żaden sposób kłopotliwe. Jak od razu widać, salony nie nadają się więc szczególnie na pokoje gościnne - chyba że pobyt jest raczej krótki. Artykuł przedstawia inspiracje i najnowsze trendy dotyczące aranżacji wnętrz w pokojach gościnnych. Z porad mogą skorzystać zarówno prywatni właściciele domów, jak i osoby, które prowadzą różnego rodzaju biznes - i wynajmują pokoje gościnne turystom!

 

Jak umeblować pokój gościnny?

Pokój gościnny jest naturalnie częścią całości - większego domu, który często jest cały urządzony w tym samym stylu. Jeśli zatem chcemy by wszystko było ze sobą spójne, nie wybierajmy innego stylu aranżacji wnętrz specjalnie dla pokoju dla gości. Nie miałoby to większego sensu, a pokój ten prezentowałby się obco, dziwnie. Warto zwrócić uwagę na możliwości, jakie daje jednak dom, w którym każda przestrzeń jest nieco inaczej umeblowana. Wówczas pokój gościnny może być albo specjalnie oryginalny (tym samym wzbudzając większy efekt w odwiedzającym, który się w nim zatrzyma), albo też bardziej klasyczny, uniwersalny. Większość specjalistów poleca właśnie ów uniwersalizm - chodzi bowiem o to, by pokoje gościnne pasowały możliwie jak największej liczbie osób. Niektórym ciężko jest zasnąć w zbyt nietuzinkowym pomieszczeniu - dotyczy to zwłaszcza osób starszych. Dlatego postawienie na klasykę, albo na spokojny styl prowansalski czy jasny i przytulny styl skandynawski będą najlepszym rozwiązaniem.
Jeśli chodzi o meble, w pokoju nie może oczywiście zabraknąć solidnego łóżka. Powinna się w nim znaleźć także komoda, gdzie przyjezdna osoba może schować swoje rzeczy. Zadbajmy o ładne dodatki, które umilą przebywanie w przestrzeni - na przykład świeże kwiaty, albo ich wzór na ścianie. Wewnątrz powinno się też znaleźć lustro, by ktoś mógł spokojnie zebrać się w pokoju i zobaczyć jak wygląda.

 

Na jaki kolor pomalować pokój gościnny?

Pokoje gościnne powinny być utrzymane w stonowanych kolorach. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy całe mieszkanie czy dom utrzymane są w stylu nowoczesnym, albo posiadają jakiś motyw przewodni o wyrazistszym charakterze. Zawsze jednak taki mocniejszy akcent powinien być jedynie elementem. Większość odwiedzających potrzebuje bowiem ukojenia, odprężenia - tym bardziej po męczącej podróży lub przed nią. Doskonałe są też barwy jasne - jak beż, biel czy jasny szary. Można je ładnie zestawić z ciemniejszymi wzorami lub dodatkami. To dobre rozwiązanie tym bardziej dlatego, że pokoje gościnne rzadko są duże, a jasne kolory pomagają optycznie powiększyć przestrzeń.
Jeśli ktoś kompletnie nie ma pomysłu, powinien się zastanowić nad użyciem w pokoju gościnnym koloru zielonego - oczywiście zgaszonego. To przyjazny kolor, nawiązujący do natury, który sprzyja odpoczynkowi. Spokój zapewni nam również kolor niebieski.

 

Pokoje gościnne - prywatne i do wynajęcia

W pokojach gościnnych, które przeznaczone są do wynajęcia dla turystów - a których jest przecież dużo czy to w takim mieście jak Zakopane, Władysławowo, czy na przykład Sopot - każdy pokój gościnny może być inny. Zasada meblowania całości zawsze jest jednak podobna, ponieważ głównym zadaniem aranżowania takiego pokoju jest stworzenie odwiedzającym spokojnej przystani przed dalszą drogą lub po niej. Stąd też miłe dla oka meble, przyjazne kolory na ścianach, urokliwe dodatki, które sprawią, że cała przestrzeń prezentuje się jeszcze przytulniej i atrakcyjniej.
Na pewno warto zdać się w tej kwestii na własny gust - każdy z nas wie bowiem jak chciałby być powitany u innych. Zapewnijmy zatem podobne warunki dla innych osób u siebie!