×
Dzień Miesiąc darmowej dostawy na meble
Ważne do 30.06.2021, obowiązuje na wybrane produkty i wybrane formy płatności.
  • Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Narzuta na łóżko – wybieramy kapę idealną!

Narzuta na łóżko ma za zadanie przykrywać pościel i sam mebel, a jednocześnie stanowi rzucający się w oczy element dekoracyjny. Szukając narzuty na łóżko do sypialni należy więc zwracać uwagę na praktyczność, ale i na estetykę danej kapy. Materiał musi być gustowny, a także pasować do charakteru i kolorystyki wnętrza; idealnie, jeśli narzuta stworzy w pomieszczeniu przytulną atmosferę. Czym kierować się przy zakupie? Jak dobrać rozmiar narzuty na łóżko tak, żeby nie była ona ani za krótka, ani za długa? Dowiedz się już teraz!

 

Narzuty na łóżka – estetyka i materiał

Jedną z dwóch głównych funkcji narzuty na łóżko jest funkcja dekoracyjna. Dlatego zanim udasz się na zakupy, dobrze przemyśl następujące kwestie:
kolor – w sypialniach doskonale sprawdzają się narzuty w kolorach brązu, beżu i fioletu. Pasują one zarówno do nowoczesnych, jak i do tradycyjnych wnętrz. Ważne, aby tak wybrać barwę, aby współgrała ona z resztą wystroju albo wręcz przeciwnie – stanowiła mocny akcent, który przykuje wzrok od razu po wejściu do pomieszczenia i nada przestrzeni wyjątkowego charakteru,
deseń – kapa może być gładka lub wzorzysta, a dodatkowo może posiadać ozdoby, np. frędzle, hafty czy cekiny – wszystko zależy od Twoich indywidualnych preferencji. Oczywiście narzuta na łóżko dziecięce może, a nawet powinna być utrzymana w weselszych kolorach i posiadać ciekawy print, np. w zwierzątka czy detale nawiązujące do którejś z bajek,
rodzaj materiału – materiał musi być praktyczny i łatwy do utrzymaniu w czystości. Dlatego wybieraj narzuty na łóżka wykonane z wysokiej jakości tkanin – najlepiej takich, które da się wyprać w pralce. Pranie chemiczne bywa uciążliwe i generuje dodatkowe koszty. Kapy są zwykle produkowane z bawełny, satyny lub akrylu. Dwa ostatnie rodzaje pięknie się prezentują, ale łatwo zsuwają się z łóżka, dlatego najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem będzie bawełna,
grubość materiału – możesz postawić na grubą, pikowaną narzutę z dodatkowym wypełnieniem, która nada się jako dodatkowe przykrycie w zimne noce albo na cienki, lekki pled bez podszewki.
krój i właściwy rozmiar – o czym za chwilę.

 

Narzuty na łóżko do sypialni – optymalny rozmiar

Wygląd i wykonanie to jedno, a rozmiar – drugie. O ile dobór pościeli zwykle nie nastręcza nam większych problemów, o tyle trafienie w dobry rozmiar narzuty wydaje się nieco bardziej skomplikowane. Choć to oczywiste, nie każdy zdaje sobie sprawę, że narzuta na łóżko 200x220 nie może mieć takich samych wymiarów, jak rama mebla. Konkretne parametry zależą od rozmiaru materaca oraz wysokości i konstrukcji łóżka, a także od tego, w jaki sposób chcemy je okrywać. Zasadniczo mamy do wyboru dwie opcje:
1) okrycie wierzchnie zwisające z łóżka – w takim przypadku narzuta na łóżko sięga aż do podłogi,
2) okrycie zakładane pod materac – wtedy luźne końce kapy są zawijane i wkładane pod materac.
W przypadku opcji numer 1 musimy wziąć pod uwagę trzy parametry: szerokość łóżka, jego długość, a także wysokość mierzoną od podłogi do górnej powierzchni materaca. Opcja numer 2 wymaga zaś uwzględnienia szerokości, długości i wysokości materaca. Narzuty na łóżko nie należy przy tym kupować na styk – lepiej zostawić pewien margines błędu i kupić kapę o kilka centymetrów za dużą, zwłaszcza że pościel leżąca na łóżku nieco uniesie przykrywający całość materiał. Dla ułatwienia ustalimy odpowiedni rozmiar narzuty na łóżko przy dwóch różnych scenariuszach.
Przykład 1.
Gdy chcesz, żeby Twoja kapa zwisała aż do podłogi i interesuje Cię narzuta na łóżko 160x200, potrzebujesz jeszcze zmierzyć odległość górnego krańca materaca od podłogi. Załóżmy, że wynosi ona 60 cm. W takim przypadku minimalne wymiary kapy to 280 cm szerokości (do szerokości łóżka musisz dodać dwa razy po 60 cm, 160+60+60=280) i 260 cm długości (długość łóżka i jeden bok nieprzylegający do ściany, czyli 200+60). Jeśli część łóżka przy nogach pozostaje zabudowana, wystarczy kapa o wymiarach 260x200.
Przykład 2.
Gdy Twój materac ma szerokość 220 cm, długość 240 cm, a wysokość 30 cm – potrzebujesz kapy o przynajmniej 300 cm szerokości (220+30+30+20 cm do założenia pod spód) i 280 cm długości (240+30+10 cm zapasu na zakładkę). Jak widać, w takim przypadku narzuta na łóżko 220x240 musi mieć o wiele większe wymiary, bo aż 300x280 cm. Z kolei gdy mebel będzie zabudowany przy nogach, minimalne wymiary kapy wyniosą dokładnie 300x200.